Zrcadlení Martiny Kritznerové

Členka Pražského filharmonického sboru Martina Kritznerová vystavuje své fotografie. Expozice s názvem Zrcadlení je instalována v pražské kavárně K-café na Senovážném náměstí. Záštitu nad výstavou převzala PhDr. Eva Sedláková, ředitelka Pražského filharmonického sboru, kurátorem je Petr Moško. Zrcadlení je k vidění až do 10. května 2014 a fotografie je také možné zakoupit.


Zrcadlení
Zrcadlení zachycuje odlesky architektury na kapotách automobilů nebo na skleněných průčelích protějších budov. Autorka používá lesklé plochy, které svým odrazem umožňují ukázat zajímavá zakřivení a neobvyklé poetické linie budov.
„Nápad vznikl díky dopravní zácpě. Seděla jsem v autobuse, byla jsem trochu netrpělivá, že přijedu pozdě na zkoušku, a tak jsem se naštvaně podívala z okna, kdy už pojedeme. Byl slunečný letní den a najednou jsem viděla neuvěřitelně krásné a zajímavé obrazy, které vznikaly odleskem budovy na přední kapotě stojícího auta. V tu chvíli jsem věděla, že to musím vyfotit,“ vypráví Martina Kritznerová a dodává: „Cesta k této výstavě ale nebyla jednoduchá. Zkoušela jsem různé pohledy, záběry, celky, až jsem se po několika měsících pokusů dopracovala k takovému vlastně minimalistickému pojetí. Jde mi o zachycení detailu, který zobrazuje skutečnost, ale jinak než jsme zvyklí ji vnímat. Sama pro sebe to nazývám abstraktivní realitou.“
Fotografie z expozice Zrcadlení jsou zaměřeny z velké části na pražské motivy, některé fotografie vznikly na zájezdech Pražského filharmonického sboru, například v Rakousku, Německu, Polsku.

O autorce:
Martina Kritznerová se od dětství věnuje zpěvu a tento koníček se jí stal po absolvování gymnázia a studiu klasického zpěvu na Pražské konzervatoři i hlavní pracovní náplní. Od roku 1992 je členkou prestižního Pražského filharmonického sboru, se kterým vystupuje na předních tuzemských i zahraničních scénách se světoznámými orchestry i sólisty a pod vedením známých dirigentů.
Příležitostně se věnuje také sólovým akcím a spolupracuje s komorními soubory a sbory.
Fotografování ji provází již od mládí. Od roku 2005 se začala fotografii věnovat systematicky a od roku 2010 se vzdělává u fotografa Petra Moška. Jejich spolupráce se stále prohlubuje. Martina Kritznerová rozvíjí mnoho fotografických témat. Mezi její hlavní priority patří především fotografování živé přírody, krajiny a abstrakcí.

Foto: Martina Kritznerová