Největší falešná »muzejní« sbírka umění v Ostravě!

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) se již tradičně připojuje k Ostravské muzejní noci – tentokrát doslovně. Na návštěvníky čeká otevření obou divadelních galerií a největší falešná »muzejní« sbírka umění v Ostravě. Ostravská muzejní noc se odehraje v sobotu 7. června.


Umělecké sbírky mistrů klempířů, tesařů či malířů, středověká brnění, vyřezávané truhlice, kopí, malby italských mistrů. Že tyto exponáty lze dneska najít pouze v muzeu? V žádném případě! Těmito vzácnými předměty disponuje i Národní divadlo moravskoslezské. Jen tak trošku nejsou pravé… V rámci Ostravské muzejní noci 2014 prezentuje Národní divadlo moravskoslezské největší falešnou »muzejní« sbírku umění v Ostravě: „Národní divadlo moravskoslezské otevře své depozitáře a představí umělecká díla, která vzešla z výroby umělecko-dekoračních dílen NDM,“ upřesňuje autorka mimořádných projektů NDM Martina Klézlová a dodává: „Na diváky budou také čekat naši kurátoři a kustodi, kteří rádi zodpoví všechny zvídavé dotazy.“ Muzejní výstava z kulis a rekvizit bude pro návštěvníky připravena v »dekoračním tunelu« v přízemí provozní budovy umělecko-dekoračních dílen Národního divadla moravskoslezského na Smetanově náměstí 3233/8b (za Divadlem Antonína Dvořáka) a bude otevřena v sobotu 7. června od 17 hodin. V 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 se mohou zájemci přihlásit na komentované prohlídky. Vyvrcholením každé komentované prohlídky bude dražba vybraných rekvizit z výstavy.


Při příležitosti Ostravské muzejní noci 2014 otevře divadlo také obě své galerie. V Divadle Jiřího Myrona bude od 22 hodin do půlnoci otevřena Galerie Opera, kde mohou návštěvníci zhlédnout fotografie studentů Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě, sochy zapůjčené z Galerie výtvarného umění v Ostravě (Objekt č. XIX Stanislava Kolíbala, Mé světlo je tvůj život – Šiva samuraj Krištofa Kintery, Prostorová plastika Karla Malicha) a doprovodnou fotografickou výstavu k muzikálu Edith a Marlene. Ve foyer Divadla Jiřího Myrona od 22 hodin beseduje dramaturg operety/muzikálu Patrick Fridrichovský o životním osudu Edith Piaf. A možná přijde i samotná Edith!


Od 21 hodin do půlnoci bude také možné navštívit v Galerii současné malby v Divadle Antonína Dvořáka výstavu obrazů Josefa Mladějovského.

Foto: Národní divadlo moravskoslezské / Martin Popelář, archiv