Dvě současné politické komedie zakončí sezonu v divadlech ABC a Rokoko

Dvě současné politické komedie zakončí sezonu v divadlech ABC a Rokoko. Jejich premiéry se blíží, a proto se ve středu 28. května v kavárně Divadla ABC sešli herci a tvůrci připravovaných inscenací. Za Divadlo ABC, které 7. června uvede nekorektní politickou frašku Davida Mameta Listopad, přišli režisér Petr Svojtka, dramaturg Jiří Janků a představitel hlavní role Michal Dlouhý. Španělskou komedii Burundanga, kterou diváci uvidí od 14. června v Divadle Rokoko, představili režisér Ondřej Zajíc, dramaturgyně Věra Mašková a herci Henrieta Hornáčková a Radim Kalvoda.


Divadlo ABC připravuje na 7. června premiéru komedie Listopad o odcházejícím americkém prezidentovi, jehož šance na znovuzvolení je téměř nulová. On se však nehodlá vzdát bez boje. Záštitu nad inscenací převzalo Velvyslanectví USA v Praze, ačkoliv si hra Davida Mameta nebere servítky, demaskuje nejvyšší patra politiky a vyznačuje se specifickým jazykem. „Mametův jazyk se velmi opírá o vulgarismy, ale velice poetickým způsobem. Vytváří z nich svéráznou poezii. Text vyžaduje maximální přesnost, má svůj přesný rytmus,“ vysvětluje režisér Petr Svojtka.

Představitel amerického prezidenta Charlese Smithe Michal Dlouhý popsal, jaká pro něj role je a jak se mu zkouší: „Pro mě je to poslední dobou noční můra. To je základní dojem z Charlese Smithe. Jedná se o člověka, který je hozený do politiky a podle toho se chová. Bohužel chytrých politiků už moc není. Dá se proto říct, že to je kopie normálních lidí, které známe z běžného života. O to je to horší, protože já s tím nesouhlasím, takže je těžké ho zahrát.“ Kromě velkého množství textu, které se Michal Dlouhý musí naučit, se soustředí také na hlasovou techniku, protože bude poprvé hrát ve velkém prostoru Divadla ABC. Čeká ho tak vlastně dvojitá premiéra. Spolu s ním se diváci mohou těšit na Jiřího Hánu, Jaroslava Vlacha, Lenku Zbrankovou a Zdeňka Vencla.

Poslední premiérou sezony bude 14. června současná španělská komedie Jordiho Galcerana Burundanga. Hru pro české diváky objevila dramaturgyně Věra Mašková, charakterizovala ji jako ryzí situační komedii, která zpracovává téma terorismu: „Poselstvím této komedie je, že nikdo z nás nemůže ovlivnit délku svého života, nemůže zatočit s novodobými strašáky, kterých je kolem nás takové množství, ale může se rozhodnout, jak stráví svůj život a jak bude svému strachu čelit. Jestli se bude celý život bát, anebo jestli se té hrůze postaví.“

Hra nese název podle drogy pravdy, burundangy, která je zásadním hybatelem celého děje. Divadlo Rokoko ji uvede v české premiéře. Podle režiséra Ondřeje Zajíce je Jordi Galceran velmi dobrý autor: „Myslím, že to je velice dobře napsaná komedie, která mluví současným jazykem k současným lidem. Kdybych ji měl charakterizovat jedním slovem, byla by to sebeironie.“
Herečka Henrieta Hornáčková, která se na jevišti potká s Evellyn Pacolákovou, Tomášem Novotným, Radimem Kalvodou a Jiřím Klemem, si zkoušení užívá: „Zkoušení mě baví, mám příležitost se vyblbnout. Moje role mi naprosto sedne, protože dřív konám, než myslím. Můžu si na zkouškách vymýšlet, co mě napadne.“ Radim Kalvoda, který ztvární teroristu, dodává, že jeho hlavním mottem je: „I teroristi jsou jenom lidi.“ A jak na závěr prozradil režisér, diváci nepřijdou o happy end.

David Mamet
Listopad

Režie: Petr Svojtka
Překlad: Ester Žantovská
Dramaturgie: Jiří Janků
Výprava: Jaroslav Milfajt
Hrají: Michal Dlouhý, Jiří Hána, Jaroslav Vlach, Lenka Zbranková a Zdeněk Vencl
1. premiéra 7. 6. 2014, 2. premiéra 8. 9. 2014 v Divadle ABC

Jordi Galceran
Burundanga

Režie: Ondřej Zajíc
Překlad: Ivan Jergl
Dramaturgie: Věra Mašková
Scéna: Adam Pitra
Kostýmy: Kateřina Hájková
Hudba: Vladivojna La Chia
Hrají: Evellyn Pacoláková, Henrieta Hornáčková, Tomáš Novotný, Radim Kalvoda a Jiří Klem
1. premiéra 14. 6. 2014, 2. premiéra 8. 9. 2014 v Divadle Rokoko

Foto: Městská divadla pražská