Městská divadla pražská otevírají novou divadelní sezonu 2014/15

Městská divadla pražská chystají v sezoně 2014/15 pět nových inscenací, jejichž společným mottem je heslo »Všechno je jinak«. Jinak než by si představovali hlavní hrdinové, jinak než by očekával divák… Tři z her uvedou v české premiéře. V Divadle ABC se navíc na jaro plánuje projekt se Simonou Stašovou a návštěvníci Městských divadel pražských se mohou těšit také na nový cyklus Soirée a další zajímavé akce. Divadelní sezonu Městská divadla pražská slavnostně zahájí 5. září v Divadle Rokoko benefičním představením k 85. narozeninám významné české herečky Květy Fialové.


Po úspěšném loňském »nultém ročníku« se budou v nové sezoně konat Soirée osobností Městských divadel pražských v Divadle Rokoko každý měsíc. „Tyto večery jsou především cíleny na naše nejvěrnější diváky, kteří tak mají možnost setkat se neformálně s našimi herci, ale jsou samozřejmě otevřené i všem ostatním. Soirée, která zatím proběhla, byla úžasná – a neopakovatelná. V září zahájí Tomáš Novotný, jehož velmi vzácným hostem bude paní Eva Pilarová. V říjnu nás čeká libůstka: několik našich herců totiž na začátku své kariéry bývalo členy generačního divadla CD 94, od jehož založení v říjnu uplyne 20 let. Uskutečníme tedy Soirée CD 94, kam jsme pozvali všechny, kteří tímto souborem prošli. Chystáme i celosouborová tematická Soirée, např. vánoční,“ říká umělecký šéf Petr Svojtka.
Návštěvníky divadel ABC a Rokoko kromě nových inscenací a jedinečných Soirée čeká řada zajímavých výstav ve foyer divadel, oblíbená Představení pro nezadané či Herecké kurzy pro neherce. Novinkou bude pokračování kurzů, jakási nástavba dosavadních dílen pro milovníky divadla, kterou se Městská divadla pražská rozhodla uspořádat také díky podnětům nadšených absolventů. Chybět nebudou ani Dámské jízdy v Divadle Rokoko. V Divadle ABC se pak v prosinci rodiny s dětmi mohou těšit na 4. ročník Vánočního festivalu.


Petr Svojtka a Jiří Janků chystají v Divadle ABC na listopad hudební V+W Revue, která připomene slavnou éru Osvobozeného divadla a jeho dva legendární protagonisty Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Inscenaci se specifickým inteligentním humorem bude provázet řada písní Jaroslava Ježka ve zcela nových aranžích a chybět nebudou ani taneční výstupy, které ke každé revui neodmyslitelně patří. Další premiéru v Divadle ABC připraví na květen Ondřej Zajíc, a to inscenaci Romulus Veliký, komedie antických rozměrů. Jedná se o jednu z prvních her Fridricha Dürrenmatta. „Hlavním hrdinou je poslední římský císař, poslední vládce Římské říše Romulus. Pro mě jeden z největších hrdinů světového dramatu, je v něm všechno – je plný lásky ke světu, ale zároveň je největším anarchistou, klaunem, géniem, vrahem, velkým člověkem i ubožákem. Stejně tak je fascinující celá hra. Má v sobě hravost, napětí, absurditu, ale zároveň i velké gesto,“ popisuje Ondřej Zajíc, režisér a ředitel Městských divadel pražských, a prozrazuje, že hlavní roli ztvární Aleš Procházka. Kromě těchto inscenací by se na jaře na scéně Divadla ABC měla představit Simona Stašová a Michal Dlouhý jako ústřední dvojice hry Rodolfa Sonega a Renata Giordana Vím, že víš, že vím, bláznivé komedie o lásce s hořkou příchutí.
Divadlo Rokoko naváže na úspěšnou spolupráci s mladým režisérem Pavlem Khekem, který zrežíruje první divadelní hru Marka Epsteina Veterán. Česká premiéra dramatu o vině a svědomí v realitě současného maloměsta proběhne na začátku listopadu. Na březen připraví Arnošt Goldflam současnou komedii izraelské dramatičky Anat Gov Happy End, ve které se lehce a s nadhledem vypráví o velmi vážných věcech.
Po delším čase také opět ožije Malá scéna ABC, a to vrcholným dílem kontroverzního švédského dramatika Augusta Strindberga Tanec smrti o dlouholetém soužití manželského páru. Režie se ujme Viktorie Čermáková, premiéra je naplánována na leden.


Jednu z novinek mohli návštěvníci divadel ABC a Rokoko zaznamenat již na konci minulé sezony, a to změnu ilustrací v časopise Městských divadel pražských i v dalších propagačních materiálech. Skrývá se za nimi nová spolupráce s Pavlem Koutským, jedním z nejvýznamnějších českých animátorů. Pavel Koutský je znám jako výrobce znělek, reklam a kreslených seriálů (např. Doktor Animo, Do pohádky či Dějiny udatného českého národa). Nejnověji natočil celovečerní animovaný film Husiti.
Dokladem oblíbenosti divadel ABC a Rokoko u diváků je žebříček návštěvnosti divadel za rok 2013 Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu, podle něhož Městská divadla pražská obsadila 6. místo v celkové návštěvnosti divadel ČR a v Praze jsou nejnavštěvovanějším jednosouborovým činoherním divadlem.

Foto: Městská divadla pražská