Spisovatel Richard Sacher podpořil výstavu v Chodovské tvrzi

Nejvýznamnější památkou na pražském Jižním Městě je Chodovská tvrz, která pochází již z konce 13. století. V současnosti tento historický objekt slouží jako vyhledávané kulturní zařízení a místo občanských obřadů. Před několika dny v něm byla zahájena zajímavá výstava děl šesti autorů.


Od svého vzniku prošla Chodovská tvrz mnoha přestavbami – například klasicistní, během níž byla zbořena vstupní věž a vzniklo arkádové nádvoří. Ve 20. století velkostatek získala pražská obec a dvůr pronajímala. Zanikl v sedmdesátých letech při výstavbě páteřní komunikace vedoucí od Spořilova k dálnici D1. V letech 1984-1988 byl tehdy obytný objekt rekonstruován, přičemž historické prvky byly využity a částečně také obnoveny.


„Naší hlavní snahou je zprostředkovávat kontakt se současným výtvarným uměním, komorní vážnou hudbou, ale také pořádáme tvořivá odpoledne a nedělní pohádková představení pro naše nejmenší. Chodovská tvrz nabízí především sérii komorních jazzových koncertů či klavírních recitálů, ale i pravidelné tradiční Šansony na Tvrzi. Každoročním vrcholem sezóny koncertů je pak festival Tóny Chodovské tvrze,“ tvrdí ředitel Zbyněk Holan.


V úterý 3. června se v Chodovské tvrzi v Ledvinově ulici uskutečnila vernisáž výstavy, která potrvá až do 23. června a kterou můžete zdarma navštívit denně – kromě pondělí – mezi 13. a 19. hodinou. K vidění jsou tam fotografie Petra Brodeckého a Miroslava Pavlíka staršího, koláže Svetozára Plesníka, kreslený humor Romana Jurkase, dřevěné šperky Pavla Brodeckého a fotoinformel Evy Hubatové.


Mediálním hostem vernisáže byl spisovatel, moderátor a zpěvák Richard Sacher, který přijal pozvání fotografa Petra Brodeckého a jeho syna Pavla. „Chodovská tvrz je úžasné místo, rozhodně tu nejsem poprvé, a doufám, že ani naposled. Výstava mě mile překvapila a značně zaujala – mimo jiné i tím, že velmi vkusně slučuje různé druhy uměleckých děl. Návštěvník tedy nedostane šanci se nudit, a to je podstatné,“ vyjádřil se autor deseti knih.

Foto: Milan Petrovič