Především nemocným dětem, které z finančních důvodů nemohou využít veškerých prostředků a možností nabízených zdravotnickým systémem pro jejich uzdravení, hodlá pomáhat neziskový projekt Dotek štěstí. Jeho »rodiči« jsou registrovaní partneři, zpěvák Jaroslav Parči a kadeřník Václav Váňa, jejichž dětství byla protkaná nejenom krásnými zážitky, ale i nehezkými zkušenostmi – těmi, které tak rády zanechávají bolavé jizvy na duši.
Ale každá mince má dvě strany – a snad i díky špatným životním zkušenostem nyní ještě více než ostatní lidé vnímají skutečnost, že podpory pro druhé není nikdy dost, ať už je v jakékoli formě. Proto ve chvíli, kdy byli osloveni s prosbou o pomoc jedné malé holčičce, jejíž jméno je Terezka Cínová a velkou část svého osmiletého života musela trávit návštěvami lékařů a nemocnic, kde se jí snažili ulevit od jejích zdravotních problémů (např. hypothyreozy), neváhali ani minutu – a Dotek štěstí byl na světě.
Jelikož se děti rodí jako čisté bytosti a první stránky jejich knihy života začínají popisovat lidé kolem nich, své osudy si nemohou samy určit. Nejinak tomu bylo v případě Jaroslava Parčiho, zakladatele projektu. „I když jsem nic neprovedl, nezažil jsem rodinný klid a zázemí a musel jsem se potýkat s násilím, opovržením a špatným zacházením. Následně mě odvezli do dětského domova, kde jsem strávil nějaký čas. Zejména tam jsem měl možnost vidět, cítit a uvědomovat si, jak moc je důležité mít matku i otce,“ vzpomíná. Naštěstí ani přes tyto nehezké zkušenosti se nikdy nenechal svést ke zvratům, které může život nabídnout – ať už se jedná o užívání drog, alkoholu, výtržnosti či problémy se zákonem. Měl totiž sen. Ten sen, který mu dával i v době, kdy síly docházely, pocit štěstí, víru a hlavně: sílu znovu vstát a jít opět dál.
„Snil jsem, že se jednoho dne ze mě stane zpěvák. Že budu rozdávat radost a štěstí tam, kde to bude zapotřebí. A to je ten pravý důvod, proč jsem se rozhodl jít touto cestou i v době, kdy je velkým problémem někoho přesvědčit o tom, že prioritou života není vlastnit rozsáhlé majetky a mít velkou moc a sobecky myslet jenom na své dobro, ale i zamyslet se sám nad sebou a uvědomit si, jak důležitá je cena našeho zdraví a života, protože jednoho dne se vše může náhle změnit a domeček z karet se rozsype…“
Podobné zkušenosti a pohled na věc má i Parčiho životní partner a spoluzakladatel projektu Václav Váňa: „Neznám své biologické rodiče, byl jsem adoptované dítě, kterému dávali v průběhu života jasně najevo jeho postavení. Neměl jsem se na koho obrátit v případě nouze ani ve chvílích, když nastal v životě vážný problém. Zdravotní handicap, se nímž jsem se musel naučit žít, mi ubíral sebevědomí, které je v životě velmi důležité. Avšak co vím jistě, je to, že už nikdy nechci zažít ten pocit bezmoci a zoufalství, když člověk volá o pomoc a nikdo jej neslyší. To je důvodem, proč zakládám tento projekt, pracuji na něm, chci jej zdokonalovat a vést tím správným směrem. Nikdo nemůže za chyby druhých! Nelíbí se mi, když se ubližuje bezbranným! Mým cílem je pomoci tam, kde to nejvíce potřebují.“
A jak konkrétně chtějí oba pánové postupovat? „Podle možností se budeme snažit postupně pomáhat jednotlivým žadatelům, a to mnoha způsoby – počínaje darováním hraček a pořádáním veřejných akcí a koncertů za podpory známých osobností konče. Plánujeme získávat nejenom finance na náročné a komplikované operace, bez kterých se imunitní stav dítěte v důsledku oslabení zákeřnou nemocí může kdykoli zhroutit, ale i shánět potřebné prostředky nápomocné k dostupnosti rehabilitačních pomůcek či invalidních vozíčků,“ prozradil Jaroslav Parči a dodal, že uvítají jakoukoli trvalou spolupráci i jednorázovou pomoc. Zájemci se s ním mohou spojit například prostřednictvím emailové adresy JaroslavParci@seznam.cz.
První vlaštovkou bude pořad nazvaný Srdce pro Terezku, který se uskuteční již v pátek 30. května od 18 hodin v kulturním středisku Domeček (Votuzská 12, Praha 9). Připraven je program plný odborníků přes módu, vizáž a životní styl. Následovat bude koncert, během kterého zazpívají Jaroslav Parči, Klára Kolomazníková, Leona Šenková, Barbora Cínová a Petra Longauerová. Vstupné na tuto charitativní akci, jež získala podporu Městské části Praha 20 – Horní Počernice, činí pouhých 50 Kč. Jestliže chcete udělat dobrý skutek a zároveň si poslechnout zpěváky a také se dozvědět řadu zajímavostí, vypravte se tam.
Foto: archiv