Komparzisté z povolání: Baví nás různorodost filmařského prostředí

Do dalšího dílu talkshow TGM moderátorů Michala Suchánka a Richarda Genzera přijali pozvání atlet a moderátor Roman Šebrle, designérka Anna Marešová a komparzisté z povolání Eva Blechová a Antonín Buzič. Premiéru dalšího dílu TGM uvidíte v neděli 14. září ve 21.30 hodin na Primě. Zatímco někteří lidé si komparzem pouze sem tam přivydělávají a je pro ně především koníčkem, pro Evu Blechovou a Antonína Buziče je účinkování v komparzu celoživotní záležitostí.


Jaká je vaše původní profese?
Antonín: Původní profesí jsem tlumočník, ale dělal jsem i řidiče na ČVUT, průvodce pro Čedok a také v autoškole.
Eva: Pracovala jsem kdysi v továrně, protože jsem nedokončila středoškolské vzdělání. Když jsem se se synem odstěhovala do Prahy, pracovala jsem v mezinárodní přepravě v tehdejším PZO. Později jsem měla i své bistro.

Kde například jste účinkovali?
Antonín: Asi nejzásadnější pro mě bylo natáčení koprodukčního filmu Deník Anne Frankové. Strávil jsem na něm několik měsíců a »hrál« jsem od žida přes gestapáka leckoho. Poměrně nedávno jsem točil také pro Primu cyklus Křižovatky života, hrál jsem novináře v díle o otci, který pije a nechce platit alimenty.
Eva: Já jsem natáčela různé seriály, pro Primu například i pořad Nikdo není dokonalý. Teď naposledy jsem s trojicí Gener, Suchánek a Sokol natáčela film Vybíjená podle knihy Michala Viewegha.

Na setkání s kým před kamerou nejraději vzpomínáte?
Antonín: Na Bena Kingsleyho z Anne Frankové. Zatímco někteří komparzisté ještě dokuřovali cigaretu, on už byl na place. Byl milý, slušný, několikrát nám poděkoval za naši práci. Choval se úplně normálně, přitom je to taková hvězda. Rád vzpomínám taky na natáčení s Josefem Somrem nebo pohádky s Ondřejem Vetchým a na práci s režisérem Jakubem Kohákem, se kterým jsem točil reklamy, ale třeba i videoklip.

A naopak na které natáčení neradi vzpomínáte?
Antonín: Při natáčení Anny Frankové mě strčili do chumlu mezi tak zvané židy, které měli vojáci mlátit. Jenže to byli samí kaskadéři, kteří měli pod oblečením chrániče. Já tenkrát žádné neměl, takže jsem schytal spoustu ran po celém těle.
Eva: Já jsem jednou točila nějakou reklamu pro Japonce v centru Prahy, byli jsme jen lehce oblečení, přitom bylo hodně ošklivo, dokonce pršelo. To bylo hodně nepříjemné natáčení.

Co vás na účinkování v komparzu nejvíc baví?
Antonín: Dřív jsem se komparzem živil, teď už to není tak jednoduché, natáčení se protahují, ale neplatí se za ně výrazně víc peněz. Co bylo dřív hotové za tři hodiny, dnes trvá třeba dvojnásobek času. Baví mě ta různorodost filmařského prostředí.
Eva: Mě baví možnost být mezi lidmi, hlavně mezi mladými lidmi, s nimi je vždycky velká legrace.

Foto: TV Prima