Ondřej Ruml zpívá Ježka, Voskovce a Wericha

Zpěvák a hudebník Ondřej Ruml sáhl tentokrát po »rodinném stříbru« a spolu s výtečnými muzikanty nahrál a nazpíval písně klasiků, Jaroslava Ježka, Jiřího Voskovce a Jana Wericha.


Ruml a jeho hudební přátelé se rozhodli dát písničkám novější zvuk, zachovali ale jazzový ráz, kterým je Ježkova tvorba pověstná. „Ten nápad byl ve mně dlouho. Už na konzervatoři, kde jsem s těmi písněmi přišel do styku asi nejvíc, jsem si říkal, že by nebylo od věci natočit je – jak se říká – s malou partou. Nechtěli jsme písně nijak zásadně měnit. Je ale pravda, že Matěj Benko i Míra Hloucal, kteří mi pomáhali s aranžemi, měli někdy takovou fantazii, že se nedalo couvnout,“ směje se Ondřej. „Vždycky jsme se ale snažili, aby hudba podpořila text,“ dodává.
Na albu Ondřej Ruml zpívá Ježka, Voskovce a Wericha se podíleli: Matej Benko – piano, Pavel Zbořil – bicí, Rasťo Uhrík – kontrabas, Miroslav Hloucal – trubka, Radek Zapadlo – saxofon. Vystupují zde také zajímaví hosté: Stonožku s ním nazpíval Zdeněk Svěrák, který zároveň napsal na obal alba milou doušku, a na Tři strážníky si s Ondřejem zahráli Jiří Macháček a Ondřej Brzobohatý.
Zdeněk Svěrák o albu mj. napsal: „Nejedná se tady o pietní uctění odkazu, ale o vychutnávání. Zpívá se a hraje se na vysoké úrovni, je to moderní, je to vyznání a vzkaz dávným autorům: jsme z jiného století, ale srdcem se nelišíme.“


Album doprovází výpravný booklet s ilustracemi výtvarnice Báry Buchalové. Koncertní podobu dostane album již v říjnu. První vystoupení se odehraje v Lucerna Music Baru 12. října a proběhne na něm zároveň křest.
Ondřej Ruml zpívá Ježka, Voskovce a Wericha je druhým albem zpěváka a hudebníka. To první, Proměna, vydal nedlouho po své účasti v soutěži X-Factor, kde získal druhé místo. Zaujal nejen jako interpret se zajímavou barvou hlasu, ale také jako hudebník, který kromě několika hudebních nástrojů ovládá i přístroj zvaný looper, do kterého za pomoci svého hlasu nahrává smyčky a tak vznikají celé písně.
Mimo dalších aktivit dosud Ruml účinkoval v divadelním projektu Michala Horáčka Kudykam, hrál hlavní role v muzikálech – Johanka z Arku, Quasimodo, Hamlet, ad. Zúčastnil se také několika koncertních událostí (např. Michal Horáček Tribute, Barování v Lucerně, Noc na Karlštejně Live atd.) a pravidelně zpívá swing s bigbandy po celé republice.
Jeho posledním výraznou spoluprací je album Český kalendář Michala Horáčka, čerstvě ověnčené cenou Anděl za nejprodávanější desku roku s jehož koncertní podobou má za sebou desítky koncertů. Kromě toho vystupuje také sólově s looperem a na podzim loňského roku takto absolvoval turné spolu s hostující vokální skupinou Dobrý Večer Quintet.

Tracklist:
1. Klobouk ve křoví
2. Tmavomodrý svět
3. Tři strážníci
4. Svítá
5. Potopa
6. Život je jen náhoda intro
7. Život je jen náhoda
8. Kat a blázen
9. Stonožka
10. David a Goliáš
11. Nebe na Zemi
12. Šaty dělaj člověka
13. Ezop a brabenec

Foto: Warner Music