Tomáš Hodan: Hana Hegerová je ve své branži největší osobnost

V limitované edici úspěšného novinkového alba Hany Hegerové Mlýnské kolo v srdci mém bude CD doplněno o DVD se dvěma filmy. Jedním z nich je dokument Mlýnské kolo Hany Hegerové. Režisér Tomáš Hodan v něm zachytil vznik nového alba.


Jak jste se k sobě s Hanou Hegerovou dostali?
S paní Hegerovou se znám přes jejího vnuka Matouše, se kterým jsem chodil od první třídy na základní školu. Jednoho dne mi zavolala s tím, že jde druhý den po třiadvaceti letech do studia natáčet desku a že by chtěla, abych to bylo zaznamenané. Sehnal jsem si tedy kameru a druhý den šel do studia s ní.

Jaké bylo natáčení?
Za celou dobu, co jsem se s paní Hegerovou vídal a natáčel ji, jsem se nepotkal s blbcem. Ona je éterický člověk a stejné lidi sdružuje kolem sebe. Všichni, kdo jsou kolem ní, ať už muzikanti, zvukaři, osvětlovači či lidé dalších profesí, jsou ve svých oborech maximální osobnosti a navíc skvělí lidé. S Hanou Hegerovou je tak vždycky příjemné se potkat i díky všem těm, kteří stojí okolo ní.

Jedním z nich je Petr Malásek, asi vůdčí osobnost vzniku alba…
Petr Malásek je tím pádem významnou postavou i ve filmu. Snímek začíná scénou, kdy on a paní Hegerová sedí v hospodě, Petr drží v ruce lístek se seznamem skladeb a spolu se dohadují, které písně na album zařadit. Co se týče muziky, Hana Hegerová s Petrem všechno konzultuje a má v něj plnou důvěru.

Byla vůči vám Hana Hegerová při natáčení vstřícná?
Byla, vždyť to celé částečně vzešlo od ní. Měl jsem tak usnadněnou práci, přistupovala ke mně s velkým pochopením. To je u dokumentu hodně důležité. Dokonce mi pomáhala! Hegerová je původně herečka, s kamerou to umí, ví, kam ji postavit a jak se postavit před ni, obecně jak zacházet s filmem. Občas se tak třeba koukla do kamery a něco řekla. To film hodně oživuje.

Vy album Mlýnské kolo v srdci mém znáte dokonale – máte ho rád?
Ano. Myslím, že Hana Hegerová je u nás ve své branži největší osobnost.

Jak dokument vznikal?
Byl jsem ve studiu první dny. Některé situace jsme natáčeli zpětně. Dotáčeli jsme ale jenom věci, které se skutečně staly, nikdo nemusel nic předstírat. Vývoj natáčení desky je tak zachycen autenticky.

Vítáte společné vydání CD a DVD se dvěma filmy, vaším a Jakuba Koháka?
Když takovou možnost současná média nabízejí, je to hezké spojení. Navíc v době, kdy prodej desek stagnuje, je to zpestření, bonus pro toho, kdo si komplet koupí. A osobně jsem ve společnosti Jakuba Koháka rád, jeho práce znám a například Jakubovy klipy se mi moc líbí.

Foto: Supraphon.cz