Doba přípravy: 20 minut
Teplota: přímý žár 230-290 °C
Buďte o krok napřed: počítejte s 1-2 hodinami na marinování masa
Připravte si:
4 steaky z roštěnce
2 červené cibule, nakrájené na kolečka
35 ml balzamikového octa
50 ml červeného vína
150 ml extra panenského olivového oleje
1-2 stroužky česneku, oloupaného a nakrájeného
50 g lístků bazalky
1 kg brambor, nakrájených na větší kusy
mořskou sůl
čerstvě namletý pepř
Pusťte se do toho:
1. V malé misce smíchejte balzamikový ocet s červeným vínem a 2/3 olivového oleje, přidejte česnek a vše promíchejte. Maso dejte do mísy, přidejte na kolečka nakrájenou cibuli a vše zalijte připravenou marinádou. Maso v ní několikrát obraťte, aby se dostala všude. Zakryjte fólií
a nechte marinovat 1-2 hodiny.
2. Zatímco se maso marinuje, uvařte brambory. Lístky bazalky rozmixujte spolu se zbytkem olivového oleje dohladka. Uvařené brambory ještě zatepla rozmačkejte a přidejte bazalkový olej. Dle chuti osolte a opepřete.
3. Připravte gril na přímý vysoký žár. Maso vyndejte z marinády a dejte stranou. V pánvi přiveďte k varu zbytek marinády spolu s cibulí a nechte zredukovat na polovinu. Hotovou omáčku dejte stranou. Teď se pusťte do masa. Na stupeň propečení medium počítejte s grilováním 6-8 minut.
Hotové maso sundejte z grilu a nechte 3-5 minut odpočinout.
4. Steaky dejte na talíř, přelijte je omáčkou a servírujte se šťouchanými bramborami.
Tipy a triky:
Když vaříte s červeným vínem, mělo by být takové, abyste se ho byli schopni s přiměřeným potěšením také napít.
Steaky posolte až těsně před grilováním. Sůl by z masa uvolňovala vodu, což nechceme. Maso také lehce posolte (ideálně hrubou mořskou solí) těsně před podáváním – steak pak dostane další chuťový rozměr.
Nikdy na gril nedávejte mokré maso. Marinádu před tím, než položíte steak na oheň, osušte papírovou utěrkou z obou stran, protože tekutina a žár grilu nejdou dohromady.
Do steaku pícháme při pečení jen prstem. Pokud je na dotek ještě měkký tak, že připomíná syrové maso, potřebuje ještě chvíli na ohni. Čím je maso na tlak pevnější, tím je propečenější.
Maso na hamburgery si umelte nejméně ze dvou druhů hovězího: jedno by mělo být tučnější s trochou želatiny, druhé libovější.
Mleté maso na burger ve finále promíchejte rukama. Ruce si namočte do vody a vykružte větší kouli, z té si mezi dlaněmi udělejte placku a do té ještě vmáčkněte důlek, protože maso se při pečení stahuje do středu, vyskočí – a střed by zůstal nepropečený.
Hamburger z čerstvě umletého hovězího masa se propéká stejně jako steak, nemusí být uvnitř propečený, stačí 3 až 4 minuty z každé strany.
Okořeněné plátky masa, které necháme odpočinout, můžeme pod fólií vyrovnat na sebe, protože tak se od sebe navzájem ochutí a lépe se proleží.
Na listové saláty k masu používejte lepší vinné octy, klasický lihový ocet si nechte k tlačence. Když chcete zelený salát svěží, smíchejte ho s olejem, občas trochu promíchejte rukou a dochuťte těsně před podáváním masa.
Když kupujete avokádo, vyberte si raději plod se stopkou, méně se kazí. Vyzrálý tak, že do něho lze prstem udělat důlek, výborné jsou tmavé druhy. Aby oloupané avokádo nezčernalo, pokapejte dužinu trochou citronu nebo limetky.
Upečené papriky i papričky mají tu výbornou vlastnost, že zčernalá slupka z grilu lze lehce sloupnout a pod ní se objeví krásně červená dužina.
Pikantní a pálivá masa vždy doplňte salátem ze syrové zeleniny, která umí palčivou chuť báječně neutralizovat.
Pokud si troufneme na steaky z „falešné svíčkové“, měly by být tenčí než klasické steaky. Aby zůstaly šťavnaté, musejí se připravit a zkonzumovat rychle – je to bleskovka.
Zdeněk Pohlreich vaří v televizním pořadu Šéf na grilu 2 každé pondělí po 21 hodině na Prima family.
Další recepty naleznete v knize Zdeňka Pohlreicha Šéf na grilu II, která právě vyšla.
Foto: TV Prima