Podivný případ se psem

Cenami ověnčená novela britského spisovatele Marka Haddona o chlapci s Aspergerovým syndromem a jeho nevinném detektivním pátrání po vrahovi psa se dočkala uvedení i v Národním divadle moravskoslezském.


Hlavním hrdinou příběhu Podivný případ se psem je patnáctiletý Christopher, který trpí Aspergenovým syndromem: „Christopher vnímá svět kolem sebe podstatně jinak než jeho vrstevníci nebo jeho rodiče. Vyniká v matematice, logice a má výjimečný pozorovací talent a paměť. Ovšem příliš nerozumí citům, mezilidským vztahům anebo metaforám,“ vysvětluje dramaturgyně Dagmar Radová. Ve chvíli, kdy Christopher najde na zahradě mrtvého psa Wellingtona a rozhodne se vypátrat jeho vraha, začíná nová etapa jeho života. Pátrání přinutí Christophera opustit dům a hledat porozumění tomuto složitému a chaotickému světu: „Christopherův příběh přibližuje způsob, jakým jedinec s Aspergerovým syndromem vnímá svět, a poukazuje na to, že i zcela běžné věci mohou být nepřekonatelnou překážkou. Christopherova cesta do Londýna, která je v kvůli jeho vnímání světa složitější, je vlastně také obrazem cesty k dospělosti,“ dodává Radová.


Mark Haddon, jeden z nejznámějších britských spisovatelů současnosti, získal za novelu Podivný případ se psem také ocenění Kniha roku v rámci prestižní Whitbreadovy ceny. Jeho přítel, britský dramatik střední generace Simon Stephens před dvěma lety novelu zdramatizoval a inscenace získala hned sedm Cen Laurence Oliviera, včetně ocenění za nejlepší nový text. Stephensova úprava si pohrává s divadelní rovinou vyprávěného příběhu a zároveň zdůrazňuje téma komunikace, která selhává i v nejintimnějších vazbách – rodič – dítě, čemuž je uzpůsobeno i scénického řešení inscenace: „Prostředí má navozovat pocit psychoterapie. Vedoucí terapeutka zadává úkoly jednotlivým hercům a představení by mělo vypadat tak, že jde o terapii, které se účastní diváci,“ popisuje scénu režisér Janusz Klimsza, který obsadil do hlavní role nového člena činoherního souboru Roberta Fintu a jako jeho divadelní rodiče Renátu Klemensovou s Františkem Strnadem.


Premiéra napínavého příběhu Podivný případ se psem se koná v pátek 28. března 2014 v 19 hodin ve zkušebně Divadla Antonína Dvořáka.

Foto: Národní divadlo moravskoslezské / Radovan Šťastný