Odpočinek a relaxace jdou na dovolené ruku v ruce a nezřídka se naskytne příležitost rozvlnit boky při tanci. Ať už jde o animaci u bazénu, nebo třeba večerní diskotéku, hodí se znát některé základní pohyby, ve kterých se rytmicky vlní i místní. Stačí si projít následující seznam nejznámějších tanců a budete na dovolené za hvězdu!
Turecko – Kolbasti
Kolbasti je pekelně rychlý skupinový tanec, který je ale možné tančit i sólo. Temperament vychází z divokých pohybů nohou, a proto se doporučuje tančit ho bez bot. Původ má ze severovýchodního Turecka, konkrétně z města Trabzon, které leží na pobřeží Černého moře. Divokost zejména kroků odkazuje na jiný oblíbený tanec, kavkazský tanec lezginka. Oproti němu má ale kolbasti uvolněnější a harmoničtější pohyby rukou. Kolbasti vznikl v 80. letech dodnes je v zemi nesmírně populární.
Egypt – Tanoura
Tanoura je egyptská verze oblíbeného tance sufi, kterému se též jinak říká tanec dervišů. Byla a dodnes to je uznávaná relaxační metoda určená k navození psychické i fyzické pohody tanečníka. „Egypťané tento tanec přebrali a mírně upravili. Přidali například vícebarevnou sukni a světelné efekty. Je nesmírně populární v turistických destinacích a lidé se s tímto tancem mohou setkat při tematických večerech v hotelových resortech,“ říká Lenka Pátek z CK Blue Style.
Řecko – Sirtaki
Asi vůbec nejpopulárnější řecký tanec je relativně mladý. Na svět přišel teprve v roce 1964, kdy ho lidé mohli poprvé vidět ve filmu Řek Zorba a jeho autorem je choreograf Giorgos Provias. Ten použil některé prvky z tradičních tanců chasapiko (pomalé kroky) a chasaposerviko (rychlé kroky) a jejich vhodnou kombinací vznikl tanec sirtaki, též někdy přezdívaný Zorbův tanec. Jedete-li do Řecka, určitě se ho naučte!
Chorvatsko – Kolo
Na celém Balkáně je jedním z nejrozšířenějších tanců kolo. Jde původně o srbský kruhový tanec (byl dokonce zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO), který se ale rozšířil po celé geografické oblasti. Každá země si jej mírně modifikovala, upravila například kroky, ale poselství tohoto tance je neměnné. Jde o slavnostní událost, tančí se na svatbách, oslavách, nebo při vzácných příležitostech. Pokud vás místní přizvou do kola, nesmíte odmítnout! Jde o velkou čest a tančit kolo se neučí každý. Ostatně základní kroky nejsou těžké.
Maďarsko – Čardáš
Čardáš, neboli Csárdás je typicky maďarský lidový tanec, jehož tradice se udržuje dodnes. Pro Maďary má stejnou cenu, jako pro nás polka, nebo pro Španěly flamengo. Je to energický párový tanec s vysokými nároky na pohyb, jehož hlavním signifikantem jsou rychlé otočky kolem vlastní osy a rozmáchlá gesta, poutající pozornost partnerky. Míříte-li k Balatonu, je to tanec pro vás!
Maroko – Břišní tance
Orientální tance mají svůj původ na Středním východě, a přestože dnes mají mnoho škol, modifikací výprav i kostýmů, využívají jednotné taneční prvky. Tyto základní figury se vzájemně prolínají a plynule na sebe navazují. Marocké tanečnice patří k těm nejlepším na světě, a proto míříte-li do této destinace, hodí se znát alespoň základy. A pozor, u nás známé břišní tance nejsou jen doménou žen, ale mohou se je naučit i muži!
Bulharsko – Oro
Podobně jako u balkánského kola, tak i zde jde o skupinový kruhový tanec, při kterém se tanečníci drží za ruce a točí se proti směru hodinových ručiček. Rozvržení kroků je tři ku jedné, tedy tři kroky dopředu, jeden krok zpět. Přestože jde o tradiční folklorní tanec, jak dokládá následující video z flashmobu v londýně, je dodnes živý.
Univerzál – Croco tanec
Pokud si ani na jeden z výše zmíněných tanců netroufnete, nemusíte zoufat. Úplně pro všechny je tady Croco tanec. „Kroky i pohyby jsou velice jednoduché a většina účastníků tance je zvládne po dvou, třech opakováních,“ říká Lenka Pátek z CK Blue Style. „Tanec učíme v dětských Croco clubech v našich destinacích a těší se velké oblibě, nezávisle na zemi,“ dodává Pátek.
Foto: CK Blue Style, youtube.com, archiv