Poslechněte si rodinné historky Jana a Ivana Krausových

Bratři Krausové se sešli na jevišti pražského Divadla Viola před živým publikem a načetli na CD humoristické povídky. Texty z pera Ivana Krause pocházejí z knížky Udělej mi tichoučko! a pojednávají s vtipem a nadhledem o příhodách rodiny Krausovy. Herec a moderátor Jan Kraus a spisovatel Ivan Kraus interpretují příběhy, jejichž aktéry byli oni sami.


Jana Krause známe z mnoha jeho dětských filmových rolí. V povídkách jeho bratra Ivana Krause se lze dozvědět hodně o tom, jaký Jan Kraus v dětství byl. V souvislosti s povídkou Zdraví, nemocní vzpomíná Ivan na dobu, kdy si s ostatními sourozenci vzájemně předávali viry a bacily a kdy byl v jejich rodině stále někdo nemocný. Jak z uvedené situace těžil jako malý školák Jan Kraus vzpomíná takto: „Bratr Michael udělal rozvrh, kdo kterou nemoc už měl a která koho ještě čeká. Bylo v něm napsáno, kdo z nás kdy asi ulehne. Dřív než plán připravil, zjistil si Michael inkubační doby jednotlivých chorob. Pak nemoci zaznamenal do seznamu s daty a našimi jmény. Směr chorob byl vyznačen šipkami kdo komu kterou nemoc pravděpodobně předá a k jakému datu. Jan plán pečlivě studoval a porovnával inkubační doby se svým školním rozvrhem, aby zjistil, kdy by se mu nejlíp hodilo onemocnět a vyhnout se zkoušení a testům.“


Jan Kraus zase vzpomínal na jejich rázovitého otce, který svými vtipnými glosami uváděl členy rodiny občas do rozpaků. „Když se nám s Janou narodilo první dítě, syn David, říkal náš otec, že jediná záhada na tom fantastickém vnukovi pro něj je, jak mohla z kvality nižší vzniknout kvalita vyšší,“ říká s úsměvem Jan.
Během představení tedy není nouze ani o glosování některých událostí. Výsledkem je velmi zábavná a vtipná nahrávka na CD, která vyšla u vydavatelství Fonia.

Poslechnětě si ukázku z povídky Neděle, kterou čte Jan Kraus:

[audio:020-JanKraus02.mp3]

Poslechnětě si ukázku z povídky Redakce, kterou čte Ivan Kraus:

[audio:020-IvanKraus01.mp3]

Foto: Fonia