Horkýže Slíže oslavují 30 let existence a 20 let od vydání alba Kýže sliz, které vychází poprvé na vinylu

Skupina Horkýže Slíže oslavuje 30. výročí svojí existence. Mezi členy nitranské kapely, která začínala ve zkušebně na nitranském koupališti, jsou třeba bývalý cukrář, pojišťovací agent a učitel. Všechno ovšem hoši s velkým smyslem pro humor. Horkýže Slíže se řadí k nejužší slovenské hudební špičce, přestože její skladby v žebříčcích nejhranějších písní českých a slovenských rádií nenajdeme. Nicméně jsou koncertní jistota, která vnesla do kvalitní hudby kvalitní humor.

Kýže sliz je páté a komerčně nejúspěšnější studiové album této slovenské rockové skupiny, které z ní udělalo kult. Skutečný přelom nastal právě v roce 2002 díky tomuto albu. Zabodovala dokonce i v rádiích melodickými písničkami Vlak, L. A. G. song, Cigarety anebo Brďokoky, vysmátou Malá Žužu a přišla i medializace s písní Denník. Album získalo Platinovou desku a skupina se začala objevovat na slovenských a českých festivalech. Dnes vyprodává všechny koncerty. Samotné album místy připomíná desetičlenný ansámbl, protože se členové při jeho natáčení drželi hesla: „Kto sa náhodou zastaví v štúdiu, treba ho odchytiť, aby nám čosi nahovoril.“ Tak se tam objevili jejich kamarádi, manželky, kolegové, dokonce i zahraniční hosté. Samozřejmě kapela nenechala všechno na náhodě a pozvala si i předem vytipované hosty jako například herce Stana Dančiaka, který na nahrávce vystupuje coby komisař Derrick.

Album Kýže sliz považují Peter Hrivňák alias Kuko, Mário Sabo Sabotér, Juraj Štefánik alias Doktor a Marek Viršík Vendel za bod zlomu, po kterém začal stoupat prodej nosičů i návštěvnost koncertů. Přesně dvacet let od vydání vychází tento skvost poprvé na vinylu a doplňuje tak diskografii oblíbené formace postupně vydávané v tomto formátu.

„Ty brďo, fakt?,“  reagovali na reedici a vydání LP Sabotér, Doktor a Vendel. „Ti vravím no, ty koky!,“ odpověděl Kuko.

 

Kýže sliz na digitálních službách: https://wmcz.lnk.to/KyzeSliz

Foto: Warner Music