Show Jana Krause – Přeučil, Sedláčková a sběratel klystýrů Sieber

Herec Jan Přeučil, herečka Jitka Sedláčková a sběratel klystýrů Jiří Maria Sieber se představí v Show Jana Krause. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte v pátek 16. května ve 22.15 hodin na Primě.


Jan Přeučil – herec, který je svým hlasem a výrazem nepřehlédnutelný. Na českých jevištích působí více jak 50 let. Kromě herectví je také špičkovým dabérem a lektorem. Vystudoval DAMU a jeho herecká kariéra je spjata především s Divadlem Na zábradlí a s hraním pro děti. Nezapomenutelné jsou i jeho herecké výkony, například ve Viole či v dnešní pražské Ypsilonce. Vystupoval také v několika muzikálech Hudebního divadla v Karlíně a ztvárnil více než 400 rolí v rozhlase, kde se našlo uplatnění právě pro jeho osobité řečnické umění.

Jitka Sedláčková – herečka, která se nedávno začala věnovat nové profesi. Díky tomu zabrousila i do politiky. Nikoli jako aktivní politička, ale jako koučka pražského primátora Tomáše Hudečka, kterého učí, jak správně mluvit. „Jde o rétoriku, ale neučím ho intonovat, jak si někdo myslí. Rétorika je řeč mozku a na tom spolu pracujeme. Na strategiích, na upřímném lidském projevu a hlavně na srozumitelnosti – taková »Králova řeč po česku«,“ popisuje.

Jiří Maria Sieber – sběratel klystýrů. Česká republika se pyšní řadou zvláštních soukromých sbírek. Jednou z ojedinělých je nepochybně sbírka herce Jiřího Siebera, kterému se podařilo dát dohromady největší sbírku klystýrů na světě. Momentálně má 134 kusů klystýrů a každý je jiný. Pan Sieber je obdivovatel vojenské historie. Před lety koupil náhodou spolu s dalšími vojenskými předměty také jeden vojenský klystýr z první světové války. Měl svůj praktický význam: vojáci si před bitvou dávali sami sobě klystýr, aby se v případě zranění nedostala do břicha natrávená strava a nedošlo k infekci. A jakmile měl pan Sieber první klystýr, sháněl se po dalším. Sbírka pana Siebera je o to cennější, že na světě nemá obdoby. Jednu velmi skromnou sbírku klystýrů mají v soukromém muzeu v USA, ale čítá jen 16 kusů. Jiná muzea na světě podobné sbírky nevlastní. Sieberova sbírka obsahuje unikátní titěrné dětské klystýry i pětilitrové obrovské nádoby. Nejstarší klystýr je z roku 1840. Co by chtěl do své sbírky získat? „Nejraději africký klystýr, který se dělá z dlabané dýně,“ prozrazuje pan Sieber.

Foto: TV Prima