Blíží se doba prázdnin a dovolených, a s nimi cesty po tuzemsku i za hranice naší země. Pro mnohé z nás je ale při cestování obtížné zachovat si svůj obvyklý denní rytmus, i veškeré zdravé návyky, které jsme si před dovolenou těžce vybudovali. Zejména správný jídelníček je na cestách často nemožné dodržet tak, jak bychom chtěli a o nějaké pravidelnosti si můžeme nechat jen zdát. Pokud se tedy nechceme z dovolené vrátit o pár kilo těžší, měli bychom si před odjezdem stanovit tři jednoduchá pravidla – netrpět hlady, vyhýbat se fast foodům a mít s sebou vždy dostatek tekutin.
Místo fast foodu raději kvalitní hospůdka
Zejména při dovolené v zahraničí chceme ochutnat místní speciality a někdy při tom svým chuťovým buňkám příliš popustíme uzdu. Také rychlá občerstvení jsou dnes už téměř v každém menším městě a pokud nás trápí hlad, mohou být fast foody tím nejsnazším řešením. Nikoli však zdravým. „I v cizině je lepší si vybírat restaurace, které nabízejí čerstvě připravená jídla z kvalitních místních surovin než zamířit do známého fast foodu. Domorodci nám s výběrem většinou ochotně a rádi poradí. V řadě přímořských měst navíc fungují trhy, kde lze pořídit čerstvé ryby, zeleninu a ovoce,“ říká výživová poradkyně Kristýna Ostratická (na snímku). Stejné pravidlo platí i v případě, že máme na dovolené zajištěné stravování formou švédských stolů – výběr jídla je obvykle pestrý, proto není problém dát si na talíř zdravé jídlo. Když předem víme, že budeme mít na dovolené omezený výběr zdravých jídel, vyplatí se vše předem naplánovat. Vyvážená svačina (například celozrnné pečivo s pomazánkou a nakrájená zelenina), kterou si nachystáme předem do krabičky, nás může zachránit před návštěvou rychlého občerstvení. Dovolená by ale každopádně měla být hlavně o odpočinku a objevování nových zážitků, včetně těch kulinárních, takže i jídelníček bychom měli řešit v klidu a pohodě.
Hlad není ten nejlepší kuchař
Známé pořekadlo našich babiček už dnes dávno neplatí. Hlad nám naopak udělá spíš medvědí službu a způsobí, že sáhneme po tom prvním, a většinou nezdravém, na co narazíme. Na delší cestu je proto vhodné mít vždy po ruce menší jídlo, které nás před pocitem hladu uchrání. Ideální je ergonomické balení, které se nám vejde do batohu i do kapsy, zasytí nás a zároveň je zdravé. Není dobré spoléhat na cereální tyčinky nebo sušenky, které jsou obvykle plné rychlých nezdravých cukrů. „Výživově bohatší jsou například oříšky, které obsahují zdravé tuky a minerálních látky. Výborné je také lyofilizované ovoce či zelenina, které je skladné, a navíc se ve vedru nezkazí. Díky sušení mrazem si ovoce navíc zachová veškeré zdraví prospěšné látky jako vitamíny a minerály, které nám ve stravě na cestách často chybí,“ doporučuje Kristýna Ostratická. Příkladem takové zdravé alternativy je Snack Veg. Křupavá svačinka nabízí 18 druhů lyofilizované zeleniny a ovoce od kukuřice, mrkve či brokolice až po maliny, borůvky, mango či ostružiny. Snack Veg neobsahuje žádné další přísady ani chemikálie, díky lyofilizaci si navíc ovoce či zelenina udrží svou chuť a vůni. Je vhodný i pro vegany.
Voda, voda a zase voda
Naprosto nezbytnou součástí vyváženého jídelníčku je dostatek tekutin. Pro cestování do oblastí s horkých klimatem to platí dvojnásob. Ať už míříme k moři, do hor nebo do měst, vždy je vhodné mít u sebe láhev pitné vody. Zapomeňme ale na sladké limonády, ty v konečném výsledku pocit žízně spíše násobí. Přibalme raději čistou vodu, případně ochucenou citrónem, okurkou či bylinkami, nebo si vodou nařeďme za studena lisovanou ovocnou nebo zeleninovou šťávu. Ta nám krom hydratace poskytne i bohatou dávku energie a vitamínů. Vyhnout bychom se ale měli kávě, energetickým nápojům a alkoholu – ty totiž náš organismus v horku zbytečně dehydratují. Pokud si sladký koktejl na pláži skutečně nemůžeme odepřít, zvolme alespoň jeho nealkoholickou variantu.
Více informací zde: https://www.obezin.cz/r04/snack-veg/
Foto: www.obezin.cz