Farma v jeskyni na jevišti Nové scény i na živo v ulicích

Na jeviště Nové scény Národního divadla se za pár dnů vrací inscenace Sclavi – Emigrantova píseň, ale s členy souboru fyzického divadla Farma v jeskyni se můžete setkat i naživo pod širým nebem. V neděli 26. června se čtyři protagonisté inscenace vydají doslova do ulic s písněmi na rtech. Koho a kde můžete potkat?

Sclavi Emigrantova píseň
Ve 13 hodin na Staroměstském náměstí, ve 13.30 hodin v dolní části Václavského náměstí a ve 14 hodin na piazzetě Národního divadla. Písně z inscenace Sclavi připomenou v improvizovaném vystoupení performeři Roman Horák, Eliška Vavříková, Hana Varadzinová a Anna Gromanová. Chcete-li happening, pouliční umění, vystoupení z davu nebo prosté vyjádření touhy sdělit ostatním, že některá témata se s léty nemění. Ať už si produkci vyložíte jakkoli, soubor Farma v jeskyni dokazuje, že své diváky vždy umí překvapit a zapojit.
Sclavi – Emigrantova píseň se vrací na jeviště Nové scény Národního divadla 28. a 29. června. Po dva večery mohou diváci opět sdílet pocity a vnitřní rozpory, jež zažívají ti, kteří opustí vlast, ale touha po návratu je silnější. Po návratu však zjistí, že jejich místo už je obsazené. Emigrantovi splývají jeho pokusy včlenit se zpátky mezi své »tady« se vzpomínkami na snahu včlenit se do společenství »tam«. Rozkol mezi neschopností být plně tam, kde je, a »bare life«, který emigrant prožívá, neznamená jen život bez sociálních práv a identity, zredukovaný na materiální potřeby, ale hlavně život bez duše, bez zázemí vztahů.
Inscenace měla ve své původní podobě premiéru již v roce 2005 a od té doby je stálicí repertoáru Farmy v jeskyni ověnčenou řadou cen. Její téma získává v současnosti opět aktuální náboj a inscenace ve své nové podobě je platným příspěvkem do diskuse, která hýbe naší společností. Ačkoli se jako i ostatní stále mění a vyvíjí, neztratila své tklivé kouzlo. Inscenaci dominují slovenské, rusínské a ukrajinské písně, ale pocity a situace, které zprostředkovává, jsou univerzální.
„Písně a listy rusínských emigrantů, ze kterých jsme vycházeli, jsou nevyčerpatelné a nevysychající zdroje lidské zkušenosti. Nepředáváme tedy divákům jen přepracované představení s velkou energií, ale především aktuální lidský odkaz o vykořenění a emigraci, kterým v dnešním světě vlastně všichni žijeme,“ říká umělecký šéf Farmy v jeskyni Viliam Dočolomanský, režisér inscenace.

Mnoho napoví trailer k inscenaci:

Inscenace získala například tato ocenění: The Grand Prix Golden Laurel Wreath Award za nejlepší představení Festivalu MESS, Sarajevo, Bosna (2008), Total Theatre Award + Fringe First Award + Herald Angel Award (Fringe Festival Edinburgh 2007); Hlavní cena Alfréda Radoka, Hlavní cena Veljka Maričiće na 13. Festivalu Malých scén v chorvatské Rijece, Cena Sazky a Divadelních novin za režii a choreografii (2005)

Sclavi – Emigrantova píseň
28. a 29. června na Nové scéně ND
Režie: Viliam Dočolomanský
Hudební režie: Mariana Sadovska, Viliam Dočolomanský
Hudební dramaturgie, aranžmá, harmonizace písní: Viliam Dočolomanský, Mariana Sadovská
Dramaturgie: Jana Pilátová
Pohybová asistence: Ivana Dukič
Scéna a kostýmy: Barbora Erniholdová
Světelný design: Daniel Tesař
Produkce: Alena Baňáková
Účinkují: Cecile da Costa, Hana Varadzinová, Jun Wan Kim, Roman Horák, Eliška Vavříková, Anna Gromanová, Ivan Jurečka / Robert Nižník, David Jánský, William Valerián
Vstupné: 300,- Kč základní / 150,- Kč studenti a senioři na vybraná místa v sále.

„Začíná to dusotem a kakofonií a končí mlčením. Je to Beckett promítnutý do pohybů a písní… Celé představení má podivný nádech halucinace. Postavy ve stínech kráčejí ve svých vlastních stopách a propukají jakoby zpomalené bitky… Sclavi je něco roztříštěného a rozechvělého, což se na představení o osudech outsidera výborně hodí – spíše než v centru se vše odehrává na klikatých okrajích.“
The Guardian

„Osm úžasně citlivých a fyzicky výbušných účinkujících čerpá z autentických dopisů a útržků polyfonních písní ze Slovenska a z Ukrajiny, přičemž sleduje spíše básnický než doslovný příběh o zkušenostech emigranta. Pod impresivním vedením Viliama Dočolomanského je jejich kolektivní hlas jak kvílením, tak ukolébavkou.“
The Times

Více o souboru zde:

http://farminthecave.com/

Foto: http://farminthecave.com/