Marika Gombitová vydala dvě staronová elpíčka a přijíždí dobýt pražskou O2 arenu

Slovenská slavice Marika Gombitová připravila pro své fanoušky na začátek roku hned několik bonbonků. V podobě vinylových LP desek, ale i CD nyní vyšly její první dvě alba – Dievča do dažďa a Môj malý príbeh. V úterý 16. ledna a za dva týdny poté v úterý 30. ledna se uskuteční na dlouhou dobu její jediné koncerty v pražské O2 areně.

Na jediných dvou unikátních koncertech Mariky v posledních letech v České republice zazpívá své největší hity jako například Študentská láska, Vyznanie, Šaty, Cukráreň na dlani námestia, Ži a nechaj žiť, Územie zázrakov, Správne dievča, Adresa Ja, adresa Ty, Paradiso, Koloseum, Zem menom Láska, ale i dvě novinky, které složila. „Už se těch koncertů a fanoušků nemůžu dočkat,“ přiznala exkluzivně Rytmu života sama Marika.

Splněný sen s malou kaňkou

Dievča do dažďa je legendární debutové studiové album největší slovenské zpěvačky moderní populární hudby Mariky Gombitové. Album původně vyšlo v roce 1979 a spolu s Marikou ho nahráli členové skupiny Modus, ve které Marika v té době působila a řada významných hostů. Autorské album připravili především Janko Lehotský a Pavel Hammel (hudba) a samozřejmě Maričin dvorní textař Kamil Peteraj, který byl i uměleckým producentem elpíčka, ačkoli v té době to nikdo takto nedefinoval. Album přineslo třináct nových původních skladeb, mezi nimi i pozdější hit 20. století, nesmrtelnou píseň Vyznanie. „To je už tak dlouho,“ zasnila se při vzpomínce Marika. „Je to moje první album, a na to stejně jako třeba na první lásku nikdy nezapomenete. Byl to fantastický pocit, když jsem to elpíčko poprvé držela v ruce. Sice mi vadilo, že diák na titul asi omylem zrcadlově obrátili, ale to byla jen malinká chyba, malá kaňka, která nemohla moji radost z vydané desky pokazit. Mít své sólové elpíčko byl můj sen od dětství a on se mi najednou splnil,“ přiznává Marika.

Poprvé i jako skladatelka

Na debutové album Mariky Gombitové navázala v roce 1981 její druhé studiové ablum Môj malý príbeh. Mariku zde opět doprovází skupiny Modus, přičemž její základní autorský tým (Lehotský, Hammel, Peteraj) posílil skladatel Jan Lauko a jako autorka hudby se zde poprvé představila ve třech skladbách i samotná Marika. Zajímavý je Maričin posun k obsahově i výrazově náročným, šansonově laděným písním (Cirkusový kôň, Pomätená, Môj milý), které představují umělecký vrchol alba. Tato poloha je vyvážena pozoruhodnými dobovými hity (Deň letí, Planéta nádej) a spolu tak ukazují Mariku jako komplexní zpěvačku na začátku její velké kariéry.

„Druhé album jsem natočila ještě před nešťastnou nehodou, která mi fatálně změnila život a po níž už nikdy nebylo nic jako dřív. Album vyšlo v čase, kdy jsem doslova sváděla boj o život a byla plná naděje, že se jednou postavím na nohy,“ zavzpomínala Marika pro Rytmus života.

„Vydavateľstvo Opus dalo Marike Gombitovej šancu, keď mala 23 rokov (jej debutový album vyšiel v roku 1979) a Marika ju dokonale využila. Opus sa k Marike vracia aj dnes a po 44 rokoch prináša obnovenú vinylovú reedíciu celej jej opusovskej diskografie. A to v čase, keď sa Marika po dlhšom čase vracia na koncertné pódiá veľkými koncertami v Prahe. Jednoducho Marika tu bola, je a bude a stále je najlepšia,“ uvedl ředitel slovenského hudebního vydavatelství Opus Július Kinček.

Zoznam piesní na LP a CD Dievča do dažďa:

1. Láska 2. Sedem týždňov 3. Zelený máj 4. Napíš 5. Studňa 6. Nostalgia 7. Maratón 8. Kufor a šál 9. Kráľ smiech 10. Pieseň naopak 11. Výpredaj 12. Vyznanie 13. Epilóg

Zoznam piesní na LP a CD Môj malý príbeh:

1. Planéta nádej 2. Cirkusový kôň 3. Pomätená 4. Hviezdy od konca sveta 5. Svet stromov 6. Pieseň pre tisíc a jednu noc 7. Malinový dáždnik 8. Deň letí 9. Keď zametú 10. Môj milý 11. Na rozlúčku

Cena LP: 439,- Kč, CD: 289,- Kč

Foto: Warner Music / Opus