Faktor Churchill – audiokniha o muži, který psal dějiny

Jeden z nejlepších životopisů všech dob vychází v audio podobě současně s knižní verzí od nakladatelství Kniha Zlín. O velké osobnost Winstona Churchilla vypráví bývalý starosta Londýna Boris Johnson, díky kterému vznikl jedinečný titul shrnující vybrané okamžiky dějin a života státníka. Různé biografie vyšly již mnohokrát, ale tentokrát se jedná o spojení známých i neznámých detailů, které byly podstatné pro jeho další činnosti a formování celé osobnosti.

faktor-churchill
Autor Boris Johnson má za sebou dráhu politika a novináře, takže jeho uchopení životopisu světového státníka je jedinečné a právě proto úspěšné. Autor se nebojí předkládat fakta bez servítků, psané mnohdy slangovými výrazy. Životopis samozřejmě obsahuje také základní a všem známé informace o dětství, ale také zážitky a politické formování osobnosti Winstona Churchilla. Co předcházelo a navazovalo na jeho rétorické schopnosti? Co jeho vztah k ženám? Jak se politik, který pohrdal válkou, mohl stát jedním z nejvýznamnějších politických mozků? V rámci jeho kariéry se stal průkopníkem v mnoha oblastech. Historicky je celá audiokniha zasazena do událostí 20. století, velká část je věnováno roku 1940.
A hlavně bez tzv. faktoru, který autor přisuzuje Winstonovi Churchillovi, by jeho osobnost nebyla kompletní. Je to nejen díky jeho úloze v politice, ale i on sám získal Nobelovu cenu za literaturu a to za jeho vlastní životopis.
„Při přípravě audioknihy mne nejprve zaskočil autor. Bývalý starosta Londýna a excentrický politik. Nebyl jsem si jistý, co mám čekat. Výsledek byl o to víc ohromující. Osobnost Winstona Churchilla byla zpracována již mnohokrát, ale zatím jsem se nesetkal s tak zajímavou formou. O Churchillovi se dozvíte věci, které jsou známé, jako výstřední epizody v životě velkého státníka v textu jsou však zasazeny do souvislostí, které se většinou v jiných knihách nedozvíte. V podání Pavla Rímského vám osobnost premiéra Velké Británie doslova ožívá před očima. Tato audiokniha je skvělou poctou jednomu z nejvýznamnějších lidí 20. století. Audioknihu vřele doporučuji!“ řekl režisér audioknihy Jakub Tabery.

Faktor Churchill
Autor: Boris Johnson
Interpret: Pavel Rímský
Délka: 14 hod 28 min
Režie: Jakub Tabery
Mistr zvuku: Jan Kacian
Kategorie: Vzpomínky a biografie; Zahraniční literatura
Vydavatel: Audiotéka
Typ: Audiokniha kompletní
Cena: 299,- Kč

banner-faktor-churchill

Anotace audioknihy:
V životopise Winstona Churchilla podává autor se svým charakteristickým vtipem a pronikavostí podobiznu premiéra, který nebojácně vedl svůj národ do boje, přestože nenáviděl válku a pohrdal politiky postrádajícími zkušenost s jejími hrůzami; muže potýkajícího se s depresemi a šišláním, který se přesto vypracoval na jednoho z největších řečníků všech dob a nejproslulejšího žurnalistu své éry; politika, který se díky své otevřenosti novým myšlenkám stal průkopníkem v oblasti zdravotnictví, školství i sociálního zabezpečení, aniž by se přitom zřekl vrozené politické nekorektnosti; a především neohroženého, vynalézavého, odhodlaného velikána, jehož existence je nejlepším argumentem proti názoru, že sebevětší osobnost nemůže zvrátit běh dějin.

O autorech:
Boris Johnson se narodil v roce 1964 a svou kariéru zahájil jako novinář, který se ze zpravodaje londýnských Timesů a deníku The Daily Telegraph vypracoval na šéfredaktora konzervativního magazínu Spectator. Vstoupil i do politiky a stal se poslancem, mezinárodní proslulost však získal teprve ve funkci starosty Londýna, kterou zastává od roku 2008. Charakteristickým rozcuchaným účesem a samorostlým vystupováním se Boris (jak je běžně nazýván i v médiích) řadí ke staroslavné tradici britských výstředníků a politicky tíhne v rámci konzervativní strany k libertariánskému křídlu: je známým kritikem Evropské unie, pravidelně se účastní londýnského průvodu sexuálních minorit a podporuje ve městě cyklistiku. Jeho bibliografie se rozpíná od anekdotických dějin Londýna přes úvahy nad politikou a zánikem Římské říše až po satirické romány.

Pavel Rímský je český herec a dabér, narozený v roce 1949 v Pardubicích. V roce 1972 dokončil studia na JAMU a získal své první angažmá v Hradci Králové. Později působil v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, v Městských divadlech pražských, v Realistickém divadle (nyní Švandovo divadlo), v Divadle v Dlouhé a od roku 1997 je členem Divadla na Vinohradech. Mnoho hereckých příležitostí také získal v televizních inscenacích a seriálech (např. Dobrodružství kriminalistiky, Četnické humoresky, Pojišťovna štěstí). Pavel Rímský má výjimečný hlas, který využil v mnoha rolích v dabingu, kde mimo jiné propůjčil svůj hlas Sylvestru Stallonovi.

Foto: Audiotéka