Sandra Ingerman & Hank Wesselman – Probuzení do duchovního světa

„V dnešním světě stále více lidí cítí vzrůstající pocit prázdnoty a zoufalství. Někde hluboko uvnitř matně cítíme, že naše duše něco hledá, nějakou cestu, jež byla ztracena. Jako děti jsme znali cestu do země skrytých věcí, jen jsme na to zapomněli. Když se po této cestě vydáme zpátky a učiníme to pokorně, s úctou a disciplínou, znovu objevíme kouzlo, které nás bude podporovat stejně jako tedy.“


To je část z knihy dvojice autorů, Sandry Ingermanové a Hanka Wesselmana. Jejich Probuzení do duchovního světa nabízí zcela jiný úhel pohledu na skrytý svět v nás. Je to šamanismus. Velmi často ho chápeme jako jakousi podivínskou cestu a za šamana se považuje kdekdo. Ovšem když tento předsudek necháte stranou, v této knize se jako barevné plátno rozvine naprosto nečekaný obraz pravého šamanismu.
A to už je – i kdyby jen jako čtenářský zážitek – něco nezapomenutelného, ačkoliv jsem si jista, že to musí každého oslovit mnohem hlouběji!
A nakladatelství Synergie k této knize připravilo ještě hudební nahrávky, které jsou ke stažení na jejich stránkách. Neodoláte!
Knihu Probuzení do duchovního světa doprovází čtyři hudební nahrávky, které můžete použít pro cvičení šamanské cesty. První nahrávka je pět minut dlouhá a je na ní nahráno chřestění a hvízdání. Tyto zvuky vám umožní připravit se na cestu, několikrát se zhluboka nadechnout, stanovit si záměr, se kterým se na ni chcete vydat, a poděkovat pomocným duchům za jejich asistenci.
Na druhé nahrávce je zachyceno patnáct minut bubnování a chřestění. Třetí nahrávka obsahuje patnáctiminutovou sekvenci monotónních rytmů, kde uslyšíte také brazilský strunný nástroj berimbau, různá chřestidla a australská perkusní dřívka. Tato nahrávka obsahuje rovněž pravidelný rytmický beat. Na čtvrté nahrávce naleznete záznam dlouhý dvacet pět minut, na němž bubnují tři bubeníci zároveň.
Začala jsem tedy první nahrávkou… a potom jsem si stáhla všechny čtyři nahrávky v jednom celku. Je to asi nejlepší řešení. Svou roli hraje určitě i rozpoložení, ve kterém nahrávky posloucháte. Pro mne nebyl nejspíš ten úplně nejlepší den, člověk nesmí být ve stresu a musí být opravdu připraven tělem i duší na cestu ke svému duchovnímu průvodci. Potom je vše náhle tak, jak má být… a v tom případě je zvolená metoda naprosto dokonalá. Nejvíce mi seděly bubny, jejich monotónnost příjemně uklidňovala myšlenky a zničehonic otevírala v mysli dvířka, za kterými jsou právě ty cenné okamžiky, emoce, prozření a očista, po které člověk touží.
Kniha Probuzení do duchovního světa zanechá ve čtenáři hluboký pocit a určitě i mnoho zajímavých poznatků i v případě, že šamanství pro vás bude jen něčím prchavým, k čemu jste přivoněli a zase šli o dům dál.
V hlavě a srdci mi navždy zůstane nádherná část knihy, která povídá o smrti, o její přirozenosti a o celém procesu, který naprosto souzní například s knihami Briana L. Weisse, o cestách duší, o důležitosti tzv. posledního soudu a pro mne třeba velmi příjemně osvětluje proces truchlení pro pozůstalé. Jak se k tomu správně postavit, abychom si umožnily cestu dál nejen sobě, ale i té duši, která od nás odešla.
Najednou cítíte tu krásnou moudrost našich předků, které smrt neděsila, ale jsou i kultury, které ji oslavovaly jako „návrat domů“. Možná by v civilizovaném světě bylo jinak, kdyby se tento postoj převedl do běžných životů…A vůbec, jsem vděčná za podobnou knihu, protože ukazuje šamanismus ve zcela jiném světle, než v jakém je prezentován v moderních médiích a v komerčních vizích. Šaman v reklamě na hnědou limonádu? No… Poněkud nevkusné.
A z toho nádherného a pozitivního si můžete z knihy odnést třeba fakt, že podvědomě děláme ve svých životech věci, které nás spojují s přírodou, s totemovými zvířaty, našimi silovými zvířaty – a jsou to třeba ti obyčejní medvídci do dětských postýlek… že máme neustále na co navazovat .
Je to úžasná kniha, která mi dala pochopit tu obrovskou a přirozenou hloubku přírody v nás…od které nás naštěstí zatím neoddělily ani chodníky a betonové paneláky. A tak nějak nevím, co o této knize říct, o čem vyprávět. Zasáhla mne především uvnitř a slovy to jde jen těžko popisovat. Je to jakoby člověk uzrál a fascinovaně, neschopen slova, se díval na tu krásu, která je uvnitř a kterou celou dobu neviděl.

Zdroj: www.fan-tom.cz

Foto: Nakladatelství Synergie Publishing