Portrét největšího a nejkontroverznějšího šachového génia všech dob

Nakladatelství XYZ vydalo strhující životopisný román Koncovka: podivuhodný vzestup a pád Bobbyho Fischera, americké ikony a nejúspěšnějšího šachisty všech dob. Autor Frank Brady v knize zachytil Bobbyho život plný paradoxů, rozhodující turnaje, jeho problémy se ženami i podivné jednání, kterým vybočoval a proslul. Bobbyho Fischera a jeho bizarní skutky vnímal a diskutoval celý svět.


Román Koncovka je fascinujícím příběhem raketového vzestupu a šokujícího pádu šachového génia Bobbyho Fischera. „V pozoruhodné biografii Franka Bradyho nejde oddělit Mozarta šachovnice od paranoidního egoisty. Autor nám předkládá tragický příběh života jako mistrně zahranou šachovou partii,“ hodnotí knihu americký týdeník Publishers Weekly.
Bobby Fischer byl od malička výjimečné dítě a první titul mistra světa v šachu získal už v patnácti letech. V roce 1972 porazil v »zápasu století« sovětského obhájce titulu Borise Spasského; tento turnaj byl následně interpretován jako vítězství USA nad Sovětským svazem v probíhající studené válce. Jeho kontroverzní schvalování útoků na New Yorku 11. září 2001 vyvolalo vlnu mezinárodního pobouření a Bobby se ocitl v izolaci. Geniální šachista odmítal milionové honoráře, začal si libovat v antisemitské literatuře a podléhal paranoidním představám.
Frank Brady popisuje kontroverzního šampiona Bobbyho Fischera autenticky a s obdivem, ale nezamlčuje ani temnější stránky jeho povahy: „Bobby byl tajnůstkář, ale byl upřímný; štědrý, nicméně lakotný; naivní, ale dobře informovaný; současně krutý a hodný; zbožný, avšak kacířský.“
Bobby Fischer proslul svou důkladnou přípravou na každý turnaj a geniální koncovkou. Díky němu se začaly v šachu objevovat větší finanční částky. K rozvoji hry přispěl i vynálezem nového způsobu měření času hráčů na rozmyšlenou a návrhem alternativních pravidel šachů.

Foto: Nakladatelství XYZ