Knižní bestseller Opráski sčeskí historje se dočkal svého pokračování

Po kronikách Kosmově, Hájkově a Palackého se ve společnosti udomácnila další kronika českých dějin. Ještě před pár lety by jen stěží někoho napadlo, že se Opráski sčeskí historje stanou fenoménem a zároveň jedním z nejprodávanějších knižních titulů u nás. Jedná se o krátké komiksy (stripy) postavené na reálném historickém základu, který někdy doplňuje vykonstruovaná pointa.

Správná gramatika v nich jde stranou, velký prostor naopak dostává specifický a často nekorektní humor. Opráski sčeskí historje se poprvé objevily na facebooku na podzim roku 2012 a od té doby získaly mnoho fanoušků i odpůrců. A zároveň řadu ocenění, například Křišťálovou lupu 2013. Měly rovněž výstavu v Národním muzeu, která skončila před několika dny. První díl knižního vydání, v němž figurují například Cyril a Metojed, Premisl Autokar II. nebo Dement Kutwald, byl dokonce nominován na ocenění Český bestseller roku 2013, kde zvítězil ve své kategorii.


V rámci veletrhu Svět knihy 2014 na pražském Výstavišti se uskutečnil křest druhého dílu, jenž se v minulých dnech vyšplhal na přední příčky celostátní prodejnosti knížek. Autor projektu, tajemný Jaz, se jako obvykle dostavil v masce Zmikunda Lucemburskiho a ani tentokrát neodhalil svoji totožnost. Nepřišel však po svých – zástupkyně Nakladatelství Grada, oděné ve stylových tričkách, jej přivezly na invalidním vozíku. Jaz si totiž během nedávné návštěvy USA zlomil nohu!


Součástí hodinové akce s vtipným názvem Chřest bez celeru byla beseda s autorem. Na jeho přání debatu moderoval spisovatel, moderátor a zpěvák Richard Sacher, jenž se zároveň stal kmotrem oranžové publikace. Šampaňským přitom polil nejen aktuální bestseller, ale také autora. Údajně nechtěně…
Mimochodem – víte, jak akademik Wichterle vybádal kontaktní čočky? A proč Marie Terezie zavedla školní docházku? Pokud si myslíte, že ano, Opráski sčeskí historje vám dokáží, že ne. Druhý díl oblíbeného komiksu přináší 55 stripů známých z internetu, deset oblíbených postaviček s vtipným komentářem autora, ale také čtyři úplně nové opráski. To je dohromady spousta zábavy a poučení.

Foto: Milan Petrovič