Houslistu Svěceného překvapila Bílá paní

Zpívající spisovatel Richard Sacher se rozhodl, že se po několika letech setká se svým dobrým známým, houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným. A poněvadž se doslechl, že Jaroslav bude mít vystoupení v pražské Chodovské tvrzi, překvapil jej tam těsně před začátkem koncertu. Aby byla větší legrace, nepřišel Richard sám, ale s Bílou paní.


„Když tvrz, tak Bílá paní. To dá rozum. Přece si nevezmu na pomoc vílu Amálku,“ zasmál se Richard krátce před tím, než se přivítal se slavným houslistou. Ten byl z nečekaného setkání zprvu mírně v šoku. Sotva se vše vysvětlilo, zasmál se od srdce a vzápětí pozval spisovatele i jeho sličný doprovod na svůj koncert v rámci tradičního festivalu Tóny Chodovské tvrze, který začínal za půl hodiny.
„S Chodovskou tvrzí spolupracuji již od doby, kdy byla v roce 1988 po rozsáhlé rekonstrukci otevřena. Pravidelnými koncerty jsem chtěl v půvabné historické budově, kde je trvale přítomen genius loci, přispět k šíření kultury v této pražské lokalitě. Lidé už nemuseli za »klasikou« do centra, protože malé Rudolfinum, jak jsme tehdy tvrz nazývali, měli blízko svého bydliště. Před jedenácti lety jsem společně s Městskou částí Praha 11 založil letní festival, a protože k Chodovské tvrzi mám opravdu silný lidský vztah, tak jsem šťastný, že funguje dodnes. Tehdy jsme začínali doslova a do písmene na zelené louce, dnes už si na festival našla cestu spousta Pražanů i posluchačů z dalších lokalit České republiky,“ prozradil Jaroslav Svěcený, jenž v Chodovské tvrzi opět vystoupí 22. prosince, a to v rámci svého tradičního vánočního dvojkoncertu.


„Teď si snad užiji pár dnů volna a poté bude následovat velká příprava na další sezónu. Během podzimu mě čeká cesta na Island, do asijských zemí a turné po USA s mojí dcerou Julií. Budu natáčet nové klasické CD a také připravovat již třetí album v rámci projektu Vivaldianno se svým báječným kamarádem a skvělým muzikantem Michalem Dvořákem. Mělo by vyjít na jaře. Zároveň pracuji na nových koncertních projektech, které již v září představím veřejnosti,“ dodal.

Foto: Petr Brodecký, www.sveceny.cz