Básník Jaroslav Holoubek pokřtil Veselý hřbitov

Mezi přední české básníky se už několik desítek let řadí Jaroslav Holoubek, který v minulých dnech pokřtil ve vile Portheimka na pražském Smíchově svoji čtrnáctou knihu s názvem Veselý hřbitov. Kromě věhlasného malíře Kristiana Kodeta, jenž ji ilustroval, ho přišli podpořit také zpívající filozof Jan Vodňanský a zpívající spisovatel Richard Sacher.


Jaroslav Holoubek pochází z rolnické rodiny z podhůří Železných hor na Českomoravské Vysočině, konkrétně z Nové Vsi u Chotěboře. Osud ho však nasměroval do zcela jiných sfér – přestěhoval se do Prahy, studoval archivnictví a televizní publicistiku a začal přispívat do uměleckých magazínů Host do domu, Divoké víno či Literární měsíčník. Kromě toho v průběhu let pracoval jako šéfredaktor v několika médiích. Od roku 2006 působí jako pedagog na Vysoké škole hotelové v Praze a od roku 2008 je šéfredaktorem odborného časopisu GastroMagazín. Na psaní básní, jimiž se v minulosti proslavil, však nezapomíná ani v současnosti. Důkazem toho je jeho aktuální sbírka, kterou vydalo nakladatelství Akropolis.


„Frekvence milostných motivů a intenzita erotické vášně v Holoubkových básních z posledních pěti šesti let, soustředěných ve sbírce Veselý hřbitov, signalizuje záviděníhodnou vitalitu a milostnou energii snad nevyčerpatelnou. O zážitkovém původu Holoubkovy poezie není pochyb už delší dobu a jinak tomu není ani v současnosti. Vlastní prožitky básník nadále s oblibou zprostředkovává v mikropříbězích nasycených až fotografickými detaily, s nimiž ovšem nakládá rukou máčenou v surrealistické křtitelnici. Milostnou extázi však nyní slyšitelně provází také existenciální ozvěna, evokace milostného aktu je vrstevnatější, plastičtější, drsnější. K opakujícím se veršům konstatujícím krásy života pak přibývají doznání plná splínu a skepse, markantně u autora narůstá zklamání z toho, že naděje na společenskou změnu se rozplynula toliko ve střídání ismů, zvětšuje se básníkovo znechucení z narkotické dominance konzumu,“ tak zní anotace k jeho novému knižnímu počinu, který je už nyní k dostání v knihkupectvích po celé republice.


„Když mi bylo devatenáct let, Jaroslav Holoubek mě přijal jako stálého redaktora do celostátního deníku, který tehdy šéfoval. Vybral si mě nejméně z deseti zájemců, kteří velmi stáli o pracovní pozici, již jsem nakonec získal já. Dodnes si toho vážím, přestože ty doby jsou už dávno pryč,“ prozradil letošní čtyřicátník, spisovatel Richard Sacher.

Foto: Nakladatelství Akropolis / Josef Louda