Jørn Lier Horst – Na zimu zavřeno

V nakladatelství Jota právě vychází novinka z ediční řady Beletrie – Nord krimi: Jørn Lier Horst – Na zimu zavřeno. Tato kniha potěší všechny vyznavače tradičních detektivních románů, které velmi přesně a věrně popisují průběh policejního vyšetřování. William Wisting však nepatří do řady detektivů alkoholiků s problémy v osobních i profesních vztazích. Je to prostě jen naprosto normální, zkušený a empatický policista plně oddaný své práci.


Idyla na chatě v létě, eldorádo pašeráků v zimě – tak to vypadá na řadě míst podél norského pobřeží. Malé chaty se choulí mezi ohlazenými skalisky a ve vzduchu ještě slabě voní grilované maso. Ale zima se neúprosně blíží. Krajina se noří do podzimní mlhy a v oknech prázdných chat se zrcadlí šedomodré moře. Jørn Lier Horst popisuje opuštěné chatové oblasti tak zručně, že čtenářům běhá mráz po zádech. Pobřežní krajinu halí hustá podzimní mlha. Ove Bakkerud se chystá strávit poslední klidný víkend na chatě předtím, než ji na zimu zabední. Dorazí však na místo, které zloději vyrabovali a obrátili vzhůru nohama. A ve vedlejší chatě leží zavražděný muž.
Vrchní inspektor William Wisting už se s hrůznými vraždami setkal, ale zoufalství, jehož je tento podzim ve Stavernu svědkem, je pro něj nové.

Jørn Lier Horst
Na zimu zavřeno
pevná vazba s přebalem, 336 stran, cena: 348,- Kč
Originální název: Vinterstengt
Přeložila: Tereza Blatná
Vychází také jako e-kniha.

O autorovi:
Jørn Lier Horst se narodil v roce 1970 a je norský spisovatel detektivních románů a dramatik. Do roku 2013 pracoval jako vrchní vyšetřovatel v policejním okrsku Vestfold a kromě policejního vzdělání studoval také kriminologii, filozofii a psychologii. Jeho debut Klíčový svědek je inspirován neobjasněnou vraždou důchodce v Larviku roku 1995 a zahájil sérii devíti románů o policistovi Williamu Wistingovi. Za román Na zimu zavřeno obdržel Cenu norských knihkupců. Kniha Honicí psi, vydaná roku 2012, získala Rivertonovu cenu a Skleněný klíč, ceny za nejlepší norský, respektive skandinávský počin v rámci detektivního žánru. Napsal několik rodinných představení pro divadlo Teater Ibsen a detektivních knih pro děti a mládež.

Foto: Nakladatelství Jota