Carol Rifka Bruntová – Řekni vlkům, že jsem doma

Musím přiznat, že ze začátku mi byla hlavni hrdinka June velmi nesympatická. Přišlo mi, že si zakládá na tom, že je jiná. Byla na to vnitřně pyšná a přitom se chovala sobecky. Myslela hlavně na sebe a neuvědomovala si, jak to působí na ostatní lidi. Lepší je žít v přesvědčení, že mě okolí nechápe. Než to, abych přemýšlela, zda-li mé chování má důsledky na okolí. Naštěstí June v tomto příběhu dospěla a já si ji za to oblíbila. Prvních 100 stránek se mi četlo pomalu, ale pak se to rozjelo a já jsem knihu přečetla jedním dechem. Velmi nádherný příběh o dospívání, poznávání první trapné lásky a přátelství.


June je čtrnáctiletá dívka, která miluje středověk, vymýšlí si svoje hry – často ji potom někdo přistihne, jak si pro sebe něco povídá. Nemá moc kamarádů, se svou sestrou – o dva roky starší Gretou si nerozumí a jediný kdo ji chápe, je její strýc Finn. ALE píše se rok 1987 a do lidského povědomí se zapisuje existence nemoci AIDS. Bohužel Finn AIDS má a v příběhu se ocitáme na konci jeho života. Finn je pro June nejlepší kamarád. June ho až nezdravě obdivuje a jeho smrt je pro ní velká rána. Po jeho smrti se po malých střípcích dozvídá pravdu o jeho životním příteli Tobymu. Tajně se začne s Tobym stýkat, protože má pocit, že si může kousek Finna pro sebe schovat v podobě věcí a vzpomínek od Tobyho. Finn je uznávaný malíř, který se rozhodne na rozloučenou namalovat portrét June a Grety. Podaří se mu ho dokončit a portrét sehraje v příběhu také důležitou roli. Postupně June dochází k poznání, že Finna neznala tak dobře, jak si myslela a musí se smířit s tím, že nebyla pro něj na prvním místě jak on pro ni. Odkrývá se nám důvod nepřátelského chování Grety k June. Přímo před očima vidíme jak June dospívá a mění se jakoby k lepšímu.
Příběh také ukazuje na neznalost lidí ohledně nemocí AIDS. Sleduji, kolik se za ty roky změnilo věcí v přístupu k nemocným. Osvěta funguje a my se tolik nebojíme nakažených. Musím říct, že román je skvěle napsán. Moc se mi líbil styl a vyjadřování pocitů. Vše mi bylo velmi blízké a tak jsem četla a četla, abych co nejdříve zjistila konec. Vím, že si ji ještě v budoucnu s radostí a pomaleji přečtu, abych si ji více vychutnala. Moc ráda doporučuji tuto ne zcela typickou knihu. Nejsem si jistá, že se bude líbit každému. Ale zajisté oceníte kvalitu, bohatost a citlivost slohu.

Foto: Nakladatelství Jota