Charles Martin – Ztracený příběh

Chtěla jsem si přečíst hezký zamilovaný román, a tak jsem sáhla po této novince. Asi po padesáté straně jsem si říkala, co je to za román? Kdo to napsal? Je skvělý! Jdu se podívat na autora a najednou zjistím, že je to autor mé oblíbené knihy Hora mezi námi. Co??? Tak to je super, jsem mile překvapená, že jsem si po čichu vybrala dobrý román. A není o lásce, ale o přátelství a o sdílení bolesti ze ztráty s citem a s porozuměním k hlavním hrdinům i k okolí.

ztraceny pribeh

V knize vystupují dvě hlavní postavy Kattie a Sunday. Kattie je šestatřicetiletá úspěšná herečka žíjící na Floridě. Sunday je rybář poustevník, který jednou za čas koná dobré skutky. Neznají se, ale spojuje je prátelství ke knězi Steadymu, který jim oběma pomáhá svým silným pocitem lásky k Bohu a životu.

Kattie čelí vyhoření. Je plná depresivních myšlenek a sebelítosti. Steady tyto dva protipoly spojí a kupodivu se odpuzují pouze chvíli na začátku, kdy vládne mezi nimi nedůvěra, protože neví co můžou od sebe očekávat. Pomalu si k sobě nalézají cestu a Sunday doprovází Kattie do Paříže k jejím kořenům, kde pomalu, ale jistě vyjde pravda na povrch. Sunday prožije bolest druhé osoby, která je té jeho podobná. A tak se pomalu otevírá i jeho příběh.

Je to o posměchu okolí, o samotě, ze které je nejvíc vytahují příběhy z knih. O upřímné radosti z knížek a pomoci druhým. Je to opřátelství na celý život, které respektuje, ale zároveň pomáhá zvednout člověka ze sebelítosti. O přátelství, které uzdravuje, i když to jsou dva zcela odlišní lidé.

Autor krásně vystihl pocity smutku, lítosti a bezmoci z tragické ztráty někoho či něčeho důležitého. Zároveň do příběhu vetkal nitky porozumění a naděje. Zaujal nejen postavami, ale i okolím, kde se část románu odehrává na Floridě a část v Paříži. Příběh je plný emocí, které mě vtáhly a pořádně se mnou zatřepaly, v závěru ale už jen tak hezky jemně pohupovaly a nakonec jsem se nechala ukolébat závěrem skutečným, nikoli přeslazeným či přehnaným. Knihu jsem zavírala s povzdechem, že to bylo moc pěkné, a že si knihu zase někdy přečtu. Což se mi stává málokdy.

Hodnocení: 95%

Více infa: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/46739573/ztraceny-pribeh/

Foto: Nakladatelství Motto