Na mezinárodní sympozium do NDM zavítá nad 50 hostů

Ve dnech 10. a 11. dubna 2014 se v Národním divadle moravskoslezském (NDM) v Ostravě uskuteční mezinárodní sympozium o kulturním vzdělávání, které se rozhodlo navštívit nad 50 českých i zahraničních divadelních ředitelů, dramaturgů, nezávislých umělců, lektorů a pedagogů, zástupců neziskových organizací, akademických pracovníků i politických zástupců.


„Tématem sympozia »Cesta ke spolupráci divadel a škol v českém a německém kontextu« je hledání možností spolupráce divadel a škol a inspirace jak německou, tak českou praxí v této oblasti. Program sympozia obsahuje odborné příspěvky a prezentace, workshopy, diskuse i návštěvu divadelního představení,“ komentuje divadelní lektorka NDM Tereza Strmisková.
Cílem sympozia je především podnítit partnerskou spolupráci divadel a škol a inspirovat se zkušenostmi z německé a české praxe: „I když jsme možná oproti jiným českým divadlům podobného typu v oblasti spolupráce divadla a škol možná trochu napřed, ve srovnání s vyspělou divadelní Evropou jsme teprve na začátku. A tak se vztahujeme k podobně koncipovaným programům v zahraničí, kde se pochopitelně inspirujeme a učíme. Velmi mě těší právě německá účast na tomto sympoziu. Němečtí kolegové jsou v mnohém dál a je od nich čím se inspirovat. Navíc německá profesionální divadelní síť je v Evropě nám nejpodobnější, vyrostla z podobných idejí a intelektuálního základu, ve kterém není divadlo chápáno pouze jako utilitární zábavní podnik, ale stejně, ne-li důležitější, je i jeho role společenská, výchovná a vzdělávací,“ zdůrazňuje ředitel NDM Jiří Nekvasil. Účastníci konference budou mít možnost vytvořit prostor pro odbornou diskusi, rozvinout síť kontaktů uměleckých institucí a společně hledat cesty pro podporu kulturního vzdělávání dětí a mládeže při profesionálních divadlech v ČR.


Myšlenku sympozia podporují i vítají zástupci MŠMT. Svou účast přislíbili zástupci divadel, vysokých škol a kulturních center z celé České republiky i zahraničí. Do Ostravy se tak sjedou hosté z Německa, Slovenska, Prahy, Brna, Plzně, Hradce Králové, Českých Budějovic a dalších míst.
Sympozium pořádá Národní divadlo moravskoslezské ve spolupráci s Ateliérem pro děti a mládež při NDM. Projekt finančně podpořil Česko-německý fond budoucnosti a statutární město Ostrava. Sympozium proběhne za podpory a účasti Goethe-Institutu a NIPOSu.
Sympozium se uskuteční 10. a 11. dubna 2014 v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Program konference naleznete pod tímto odkazem:

http://www.ndm.cz/userfiles/archiv_priloh/clanky/letaky-plakaty/pro-skoly/program-1393404587.pdf

Foto: Národní divadlo moravskoslezské / Catherine Makarevich