V severní části trojské botanické zahrady vznikne nový vstupní areál

Botanická zahrada hlavního města Prahy se neustále proměňuje a její rozvoj bude pokračovat i v dalších letech. Severní vstup do areálu zahrady projde velkou proměnou. Vznikne zde hlavní vchod s množstvím kulturně-společenských prostor pro širokou veřejnost. V architektonicko-krajinářské soutěži na řešení objektu a přilehlé plochy, vyhlášené v červenci, zvítězil Zdeněk Fránek, který navrhl stavbu s efektním půdorysem tvořeným harmonickými křivkami. Návštěvníci zde v budoucnu najdou mimo jiné kavárnu, restauraci, obchod se suvenýry, přednáškový sál, subtropický skleník, parkoviště a mnoho dalšího. Prostor se tak stane místem vyžití pro obyvatele přilehlých Bohnic, ale i pro ostatní návštěvníky zahrady.

VIZUALIZACE_01

Současné zázemí Botanické zahrady hlavního města Prahy je dlouhodobě nevyhovující a neumožňuje plné využití potenciálu daného místa. V rámci rozvoje zahrady vznikne v příštích letech v její severní části vstupní areál, který se stane hlavním vchodem a komfortním zázemím pro návštěvníky. V rámci soutěže měla být navržena soustava budov včetně potřebné cestní sítě, doplňkové zeleně a dalších prvků tvořící komplexní architektonicko-krajinářské řešení daného území. „Vstupní areál by měl sloužit zejména návštěvníkům zahrady, kteří zde najdou veškeré sociální zázemí, parkoviště, restauraci i prostor pro kulturní a vzdělávací akce,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy. „Předpokládáme, že se zprovozněním severního vstupu zároveň vzroste návštěvnost botanické zahrady na přibližně 600 tisíc návštěvníků za rok,“ dodává k tomu. Přesunutí hlavního vchodu do severní části zahrady odlehčí dopravně přetížené čtvrti Troja v oblasti zoologické zahrady a také posílí infrastrukturu Bohnic v nabídce parkovacích ploch i kulturního vyžití.

VIZUALIZACE_05

V červenci tohoto roku vyhlásila Botanická zahrada hl. m. Prahy architektonicko-krajinářskou soutěž na řešení severního vstupního areálu. Z užšího výběru byl porotou složenou z odborníků a zástupců zahrady nakonec nejlépe vyhodnocen návrh ateliéru Fránek Architects Zdeňka Fránka. Podstatou vítězného návrhu je objekt vycházející z elegantní geometrické prostorové křivky, který důstojně prezentuje význam botanické zahrady a všechny její funkce (edukační, výstavní atd.). Nezapomíná ani na pěstební zázemí a subtropický skleník. „Vítěznému návrhu se podařilo nejlépe naplnit naše požadavky a propojit živou i neživou složku architektonického konceptu. Umožňuje kontakt mezi rostlinami, lidmi a architekturou,“ dodává Bohumil Černý.

VIZUALIZACE_09

Vítězný návrh bude dopracován do konstrukčních i technologických detailů včetně hospodaření s vodou. Celkové předpokládané investiční náklady na realizaci záměru činí 200 milionů korun bez DPH. Zadavatel se rozhodl hledat zpracovatele projektu osvědčenou cestou architektonické soutěže podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Užší soutěž o návrh navíc umožňuje vybrat stanovený počet (v tomto případě šest) budoucích zpracovatelů soutěžních návrhů na základě posouzení jejich portfolií. Soutěž byla otevřená, své portfolio mohl zaslat jakýkoliv zájemce o zakázku, který splňuje kvalifikační předpoklady stanovené soutěžními podmínkami. Soutěž podle sdělení předsedy poroty profesora Jána Stempela „přinesla zajímavé spektrum vyvážených různorodých architektonických přístupů, jimiž se mohla porota seriózně zabývat a které jsou schopné dalšího rozvoje. V tomto ohledu soutěž splnila očekávání poroty i zadavatele. Všech šest týmů vybraných do užší soutěže o návrh přistoupilo k soutěžnímu zadání s maximální profesionalitou.“

Více infa: www.botanicka.cz

Foto: www.botanicka.cz