Hrubý Rohozec – zámek nad Jizerou obklopený anglickým parkem

Začínají prázdniny a hned v prvním červencovém týdnu nás mile rozmazlí dva sváteční dny. Máte už plán, kam vyrazit? Pokud ne, pak vám mohu vřele doporučit návštěvu státního zámku Hrubý Rohozec, který se tyčí nad řekou Jizerou.


Tento zámek jsem navštívila s manželem na jaře a nadchl mne. Hezké interiéry, tak akorát velký park, v kterém se při procházce neunavíte, skvělí průvodci – tedy v našem případě přímo nejskvělejší, provázel nás přímo pan kastelán Jiří Holub. Protože jsem cvok do knížek, tak se mi samozřejmě nejvíce zamlouvaly obě knihovny.


Ale abych nezamluvila to hlavní – právě ve sváteční červencové dny se na Hrubém Rohozci koná akce Móda sedmi staletí. 5. a 6. července vás budou zámkem provázet průvodci v dobových kostýmech, což je velmi lákavá pozvánka, nemyslíte? Ostatně v červenci se na zámku pořádají i pravidelná nedělní loutková představení pro děti a na své si třetí červencový víkend přijdou též milovníci varhanních koncertů.

Červencový program na zámku
3. 7. 2011 Kašpárek a princezna
Pohádka pro děti v podání loutkářského souboru BOĎI Jaroměř. Začátky představení v 11, 13 a 15 hodin. Vstupné 25,- Kč.

5. a 6. 7. 2011
Móda sedmi staletí Prohlídky zámeckých interiérů za doprovodu průvodců v dobových kostýmech

10. 7. 2011 Perníková chaloupka
Pohádka pro děti v podání loutkářského souboru NA ŽIDLI Turnov. Začátky představení v 11, 13 a 15 hodin. Vstupné 25,- Kč.

16. – 17. 7. 2011 Varhanní víkend na Hrubém Rohozci
Zpestření prohlídky I. okruhu ukázkou hry na rokokové varhany z 18. století v zámecké kapli Nejsvětější Trojice.

17. 7. 2011 O slepičce kropenaté
Pohádka pro děti v podání loutkářského souboru NA ŽIDLI Turnov. Začátky představení v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Vstupné 25,- Kč.

24. 7. 011 O draku Baziliškovi
Pohádka pro děti v podání loutkářského souboru MAMINY Jaroměř. Začátky představení v 11, 13 a 15 hodin. Vstupné 25,- Kč.

31. 7. 2011 O princezně, která mluvila cizí řečí
Pohádka pro děti v podání loutkářského souboru SPOJÁČEK Liberec. Začátky představení v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Vstupné 25,- Kč.

Aktualizovaný program najdete na: www.hruby-rohozec.eu

Z historie zámku
Předchůdcem dnešního zámku byl raně gotický hrad postavený po roce 1300 na skále nad řekou Jizerou. Jeho zakladatelem byl s největší pravděpodobností člen rodu Markvarticů – Havel, který se podle svého nově založeného sídla začal následně psát s přídomkem „z Rohozce“. Ve 14. a 15. století se v držení hradu vystřídali páni z Turgova, páni z Michalovic a Krajířové z Krajku. Na počátku 16. století, za Konráda Krajíře z Krajku, dochází k přestavbě Hrubého Rohozce do podoby pohodlného pozdně gotického sídla.
Od poloviny 16. století patří Hrubý Rohozec do majetku Vartenberků, kteří po roce 1600 přistupují k jeho další přestavbě, tentokrát již do podoby renesančního zámku. Vartenberkové se však zúčastnili stavovského povstání, a proto jim byl po bitvě na Bílé hoře majetek zkonfiskován; v roce 1623 Hrubý Rohozec koupil slavný Albrecht z Valdštejna. Od něj však již roku 1628 získává zámek i s okolním panstvím Mikuláš Des Fours, jehož potomkům pak zámek sloužil jako rodové sídlo po více než tři staletí, tedy až do konfiskace v roce 1945.
Příslušníci rodu Des Fours (od roku 1831 Des Fours Walderode) si zámek, jeho interiéry i nejbližší okolí upravovali podle svých požadavků a dobového vkusu. Hrubý Rohozec tak prošel nejprve barokní úpravou; z tohoto období se do dnešních dnů dochoval interiér zámecké kaple Nejsvětější Trojice vybavený barokním a rokokovým zařízením. Svou konečnou podobu pak zámek získal v 19. století, kdy byl podle návrhu architekta Jana Filipa Joendla přestavěn ve stylu empíru. Romantické úpravy z poloviny 19. století (např. novogotický portál dveří vedoucích na schodiště do zámecké kaple) pak již na celkovou podobu zámku neměly výraznější vliv.
V 19. století získaly svou dnešní podobu i některé interiéry zámku, z nichž k nejvýznamnějším patří zámecká jídelna s cennou výmalbou stěn a stropu ve stylu romantické gotiky či některé pokoje druhého patra vymalované ve stylu druhého rokoka.
V současné době jsou interiéry zámku prezentovány v původní podobě ze třicátých let 20. století, kdy na zámku bydlel jeho předposlední majitel hrabě Mikuláš Vladimír Des Fours Walderode se svou manželkou Gabrielou Karolínou a jejich syny Maxmiliánem a Ludvíkem.

Foto: www.hruby-rohozec.eu