Martin France & Aleš Hnídek: Léto strávíme na chalupě a na hradě

Předloňský »Česko : Slovensko« a loňský »Duetový« benefiční koncert Noc s hvězdami na hradě Houska letos vystřídá již 16. ročník, tentokráte s nálepkou »Retro«. A představí se na něm nejen hvězdy 70. a 80. let jako například Miluška Voborníková, Jirka Zelenková, Vítězslav Vávra, Michaela Linková, Pavel Roth, Linda a Pavel, ale i Sámer Issa, Martin France, Jarek Šimek, Jitka Čvančarová, Leona Šenková, Marian Vojtko, Marek Černoch, nebo třeba Gabriela Goldová a řada dalších… Benefiční koncert Noc s hvězdami na hradě Houska se letos uskuteční v sobotu 2. srpna a my jsme si dnes popovídali s Martinem France a Alešem Hnídkem alias duem M.A.T.


Co se vám vybaví, když se řekne »retro«?
Martin: Tak třeba muzikál Pomáda, céčka, Silvestry na ČT1, Bakaláři, žvýkačka Pedro a Sevak, Nedělní chvilka poezie, Televizní klub mladých a podobně.
Aleš: Pro mě vždy retro znamenalo to, o čem jsem vždycky tvrdil, že mě nikdy nepotká. Typický příklad jsou kalhoty do zvonu a kotlety. A samozřejmě jsem je za pár let stejně nosil a rád.

Které písničky ze sedmdesátých a osmdesátých let se vám nejvíc líbí?
Martin: Z muzikálů Vlasy, Pomáda, Bídníci, songy od Smokie, Abby, Beatles, Bay City Rollers a podobně.
Aleš: V autě mám po ruce písničky z Šíleně smutné princezny, Limonádového Joea a soundtrack z filmu Kouř. Ty jsou momentálně v permanentním provozu.

A které zpěváky té doby rádi posloucháte?
Martin: Teď pro změnu zalovím v českých vodách, když jsem Čech: Gott, Korn, Nohavica, Wykrent, sourozenci Ulrychovi, Rottrová, Špinarová, Neckář, Kozderková, Vondráčková, Matuška, Robbová, Kratochvílová, Hála, Olmerová, Simonová a Chladil a další.
Aleš: Napadli mě Dooors a Maruška Rottrová.

Dokážete si představit, že byste bydleli na hradě?
Martin: Na krátkou dobu asi i ano, jsem romantik.
Aleš: To byl můj sen! Ale dnes jsem trochu pohodlnější, tak bych dal přednost zámku. Ale záleželo by i na tom, jaká by byla hradní paní – vlastně spíš slečna…. Existuje něco takového?

Byli jste už někdy na hradě Houska?
Martin: Posledních šestnáct let každý rok a to dokonce několikrát ročně.
Aleš: Ano, zažil jsem jeden ročník, kdy téma bylo Muzikál. Tady jsme si zazpívali písničky z muzikálu Starci na chmelu.

Co se vám letos povedlo?
Martin: Po produkční stránce akce, které už proběhly – Zde domov můj – Říp 2014 a Kdo má rád… na Martinském mlýně, narozeniny hotelu Fusion a podobně.
Aleš: Mám teď čerstvý zážitek z letošního ročníku MFF v Karlových Varech, kde jsme spolu s kamarády pod vedením bratrů Cabanů připravili show pro úvodní ceremoniál v hotelu Thermal. A to se opravdu povedlo!

Proč jste se rozhodli vystoupit na šestnáctém ročníku charitativního koncertu na Housce?
Martin: Protože je to moje takové pracovní »dítě« už šestnáct let.
Aleš: Já jsem se nerozhodl – byl jsem donucen. Můj kamarád Martin France využil chvilky, kdy jsem byl něčím ovlivněn (myslím, že to byl démon alkohol). A já jsem mu účast v letošním ročníku přislíbil.

Jak prožijete druhou půlku prázdnin?
Martin: Strávím určitě nějaký čas na chalupě na Kokořínsku. Pár dní ve východočeských Pastvinách a jsem pozvaný do francouzských Provence, kam se opravdu moc těším.
Aleš: Druhou půlku prázdnin strávím asi na chalupě s rodinkou a část pracovně.

A co chystáte pro své fanoušky do konce roku?
Martin: Teď jsem dotočil dva nové songy, chystám se na natáčení duetu s Leonou Machálkovou a to vše na moje konečně dodělávané novinkové CD. A taky 1. ročník benefičního koncertu Křídla motýlí na jižní Moravě v Dolních Dunajovicích 20. září.
Aleš: Mám jen dva fanoušky – mojí přítelkyni a dceru. A chystám pro ně a celou rodinu Olympiádu, minule měla velký úspěch – měřeno mírou namoženosti bránic všech účastníků.

Podívejte se zde na video upoutávka Martina France a Aleše Hnídka na Housku:

Něco málo z historie hradu Houska…
Hrad byl založen v dekádě 1270-1280 Přemyslem Otakarem II., a to téměř souběžně s blízkým Bezdězem, dokonce stejnou stavební hutí.
Pravděpodobně z rukou Václava II. se dostal do držení Ostrve, pánů z Dubé. Ti v období své největší slávy rozhodovali o trůnu, jakož i o příjmech pokladny koruny.
Hrad vyrostl v lokalitě původně dřevěného, později kamenného hradiště (konec 9. století), které vévoda Pšovanů Slavibor založil pro svého syna Houseka.
Coby vlastníci hradu se na Housce vystřídali, vedle již zmíněných panovníků a pánů z Dubé, Jan ze Smiřic, Hrzánové z Harasova, Valdštejnové, Veronika ze Sulzu, Hypolita z Hofkirchenu, rod Kouniců, princezna Hohenlohe a hraběnka Andrássy.
V roce 1924 hrad kupuje prezident Škodových závodů, senátor pan Josef Šimonek. Po opravách byl až do roku 1939 užíván jako letní a reprezentační sídlo rodiny.
Poté byl hrad, díky své poloze v Sudetech, do roku 1945 využíván německou armádou, od roku 1950 zde byl umístěn archiv Státní knihovny v Klementinu.
Po dožití střech položeny nové (měděné), plánované noční sanatorium Spolany Neratovice nebylo dokončeno. Hrad byl počátkem 90. let předán Instavu Praha, poté vydán v restitucích původním majitelům.
Těmi jsou pan Ing. Jaromír Šimonek a paní MUDr. Blanka Horová, kteří dnes velice úspěšně napravují výsledky čtyřicetileté péče státu o památku, která je zejména díky původní gotické hradní kapli hodnocena jako přinejmenším středoevropský unikát (malby – přelom 13. a 14. století).
Teprve až současnými majiteli byl hrad Houska (poprvé v jeho dlouhé historii!!!) v roce 1999 zpřístupněn nejširší veřejnosti.

A teď k historii benefičních koncertů…
Zdá se to být až neuvěřitelné, ale benefiční koncert Noc s hvězdami na hradě Houska (www.hradhouska.cz) se poprvé uskutečnil před šestnácti lety v roce 1999, kdy byl tento historický objekt po velmi dlouhé době zpřístupněn veřejnosti.
V tomto roce poprvé majitel ing. Jaromír Šimonek společně s redaktorkou Čs. rozhlasu – Region Janou Huzilovou a redaktorkou rádia Impuls Jitkou Vlkovou oslovil zpěváka Martina France (www.martinfrance.cz) a jeho agenturu Martin Production (www.martinproduction.eu), který pochází z tohoto kraje, zda by nechtěl vymyslet nějaký kulturní projekt. A tak společnými silami dcera majitele hradu Zuzana Pavlíková-Šimonková, Martin France a v počátcích i Jana Huzilová začali budovat tvář benefičního koncertu Noc s hvězdami.
Začátky nebyly vůbec jednoduché, ať už ve shánění sponzorů, tak i samotných účinkujících. Hned při prvním koncertě v roce 1999 zde bylo přibližně čtyřicet diváků a to především z řad rodinných příslušníků a kamarádů. Ale postupně přibývalo jak sponzorů, i když z počátku po tisícových částkách, tak i jména interpretů začala být čím dál tím víc zvučnější.
Tehdy byl hrad ještě v polorozbořeném stavu, chyběli podlahy, okna dveře a právě v té době při prvním ročníku tohoto benefičního koncertu se zde poprvé představili zpěvák Martin France, zpěvačka Tanja, herec Roman Vojtek a tehdejší moderátorka TV Nova Gabriela Bártíková, kteří zároveň přespali v tomto tajuplném hradě v Loveckém salonu na hliněné podlaze. Od té doby už uplynulo ale spousty vody a na hradě Houska vystoupily naše největší pěvecké hvězdy…

Foto: Martin Production