Lukáš Latinák: Český film je na tom dobře

Nový film Díra u Hanušovic bude v kinech od 24. července. Učitelka němčiny Maruna (Tatiana Vilhelmová), toho času hospodská, se snad nikdy nevdá. Na malé vesnici je o vhodné muže nouze: nerozhodný starosta (Ivan Trojan) tráví hodně času na posedu a čeká na svého jelena, dětsky naivní Olin (Jaroslav Plesl) je okolím považován za neškodného vesnického blázna a klempíř Kódl (Lukáš Latinák) se s chutí otočí za každou sukní. Maruně na klidu nepřidá ani její panovačná matka (Johanna Tesařová), o kterou spolu se sestrou Jarunou (Lenka Krobotová) pečují. Když navíc Jaruna využívá první příležitosti a odjíždí po boku postaršího Němce Hanse do Mnichova, zůstává Maruna v »Díře« s matkou i nápadníky sama. Jednoho dne však u Hanušovic dojde k nečekané události… Herec Lukáš Latinák nám odpověděl na několik otázek.


Role promiskuitního klempíře Kódla v Díře u Hanušovic není vaší první hereckou příležitostí v českém filmu. Čeští diváci vás mohli vidět například ve filmu Pouta. Jak vás tvůrci Díry u Hanušovic oslovili?
Pozvání přišlo poté, kdy pan režisér Miroslav Krobot u nás v divadle Astrorka Korzo´90 režíroval Dostojevského Idiota, kde mi svěřil postavu Parfena Rogožina. Z obsazení do filmu Díra u Hanušovic jsem měl velkou radost i proto, že v něm hraje soubor Dejvického divadla a hrát s nimi je pro mě ctí, navíc jde o celkem vtipnou postavičku. A pochopitelně jsem Mirkovi vděčný za jeho nápad vzít do týmu dva slovenské junáky. Mého otce hraje ve filmu bard Martinského divadla Janko Kožuch.

Role klempíře Kódla reprezentuje především komickou rovinu Díry u Hanušovic. Jsou vám komediální polohy jako herci bližší?
Mně se zdál vtipný celý scénář, ač ne vždy se v něm řeší veselá témata. Vždyť v něm nakonec hraje celá plejáda komediálních herců a hereček, takže v tomto se nijak výjimečně necítím. Mladý Kódl je člověk s odlehčeným svědomím a ze života si radši bere to »veselejší«, než aby si všudypřítomnou samotu ztrpčoval ještě víc. Humorné postavy mám samozřejmě raději.

Jak se vám spolupracovalo s režisérem Miroslavem Krobotem a převážně s herci Dejvického divadla? Byla spolupráce s nimi v něčem rozdílná díky faktu, že se všichni navzájem velmi dobře nejen na divadle znají?
Bylo to skvělé! Celé natáčení budilo spíš dojem letního oddechu, než práce… zkrátka veget. Určitě i díky neustálému odbíhání Táni Vilhelmové, která v té době zrovna kojila. Všichni si vzájemně drží palce, vymýšlejí vtípky, kterými zásobují Mirka Krobota, baví se o práci, a hlavně jsou naprosto v pohodě, normální, lidští. To, že mezi nimi a Mirkem je už mnohaletá zkušenost, je cítit, vidět, slyšet… Vědí a nabízejí přesně to, co by tam »rejža« chtěl mít. Makají naplno a ruce, která je vede, plně důvěřují. Přirovnal bych to k Teatru Tatru, kde takový rodinný pocit zažívám, a pochopitelně když se začne pracovat, tak naplno! Během natáčení to bylo podobné a při magickém slůvku klapka! všechno ztichlo.

Máte možnost srovnávat: jak si podle vás stojí současný český a slovenský film?
Český je na tom dobře a o slovenském jsem také cosi zaslechl…

Na Slovensku jste populární i díky účinkování v improvizační show Partička. Tato show je známá i v české verzi s českými herci. Spolupracovali jste někdy se svými českými kolegy na tomto projektu?
Ano, samozřejmě, a několikrát! Pozvali jsme je na natáčení naší relace, na představení česko-slovenské Partičky do Bratislavy a oni nás na oplátku zase na Konopiště, do Olomouce, do Prahy…

V jakém dalším projektu kromě Díry u Hanušovic se na vás mohou diváci v nejbližší době těšit – ať už v Čechách, nebo na Slovensku?
Momentálně se ještě na Slovensku dotáčejí Profesionálové – policejní sitcom, ale dostal jsem i malou roli v dlouho očekávaném filmu Ondřeje Šulaje Agáve a v Čechách jsem namočený v seriálu Obvoďák Martin a ve filmu Andílek na nervy, ke kterému mě přizval Juraj Šajmovič po spolupráci na snímku Tady hlídám já. A každou chvílí se začne natáčet filmová komedie Hodinový manžel, která mi zabere část léta, a o pracovní zbytek se postará má srdcová záležitost Teatro Tatro s připravovanou premiérou představení Majster a Margaréta na začátku září. A už se nemůžu dočkat premiéry Díry u Hanušovic!!!

Díra u Hanušovic
Herci:
Maruna – Tatiana Vilhelmová
Jaruna – Lenka Krobotová
matka – Johanna Tesařová
Jura – Ivan Trojan
Olin – Jaroslav Plesl
Laďova stará – Simona Babčáková
Balin – David Novotný
Laďa – Hynek Čermák
mladý Kódl – Lukáš Latinák
starý Kódl – Ján Kožuch
Hans – René Přibil
otec od rodiny – Zdeněk Julina
Smraďoch – Martin Myšička
matka od rodiny – Klára Melíšková

Tvůrci:
režie – Miroslav Krobot
producent – Ondřej Zima
námět a scénář – Miroslav Krobot, Lubomír Smékal
dramaturgie – Kateřina Ondřejková
kamera – Jan Baset Střítežský
střih – Jan Daňhel
zvuk – Viktor Ekrt, Marek Hart
architekt – Jan Vlček
výtvarník kostýmů – Katarína Hollá
umělecký maskér – Lukáš Král

Podívejte se na teaser zde:

Podívejte se na trailer zde:

Foto: Evolution Films