Pavel Kříž se vrátil k Básníkům! Poslechněte si ho!

Knižní prvotina lékaře Ladislava Pecháčka Amatéři, která se stala předlohou filmu Dušana Kleina Jak svět přichází o básníky, znovu ožívá na 2CD. Audioknihu namluvili a k »básníkům« se po 28 letech vrátili Pavel Kříž a David Matásek. „Je to velmi zvláštní pocit, jedná se sice jen o návrat hlasem, ale i tak je to zajímavé. Některé dialogy jsou identické, vyvolávají určité vzpomínky. Pociťuji až takový schizofrenní pocit. Namlouvalo se mi to dobře, je to dřina, ale hezká, moc mne to bavilo. Lidi, kteří mají rádi filmy o »basnících«, 2CD zaujme, byť je to zase trochu něco jiného. I ze zvědavosti to stojí za to,“ prozradil nám Pavel Kříž.

[audio:005-kriz01.mp3]

„Návrat k »básníkům« ve mně vyvolal zvláštní pocity. Když jsem se na natáčení této audioknihy připravoval, vzpomněl jsem si na to, kdy jsem četl knihu Ladislava Pecháčka poprvé. Bylo to ještě, než jsme natočili první díl. Film je notoricky známý, ale najednou jsou tam určité rozdíly oproti filmovému scénáři. Je to velmi milé se s tím po letech zase setkat. Je to jako když potkáte starého kamaráda nebo se vrátíte někam, kde už jste 28 let nebyli,“ dodává David Matásek.


Zábavný a milý příběh Štěpána Šafránka a jeho spolužáků pobaví posluchače všech věkových kategorií. V roli Borůvky se na nahrávce představuje držitelka Českého lva Jana Plodková. „Filmy o »básnících« považuji rozhodně za velmi zásadní z těch, které u nás byly natočené. Moc mne baví a i po letech se na ně ráda podívám. Měla jsem velkou radost, že mne režisér Jakub Vítek oslovil a mohla jsem namluvit Borůvku. Velmi mne to bavilo. S Pavlem Křížem se mi spolupracovalo moc dobře, setkali jsme se úplně poprvé a bylo to velmi příjemné setkání,“ usmívá se Jana Plodková.


Nejen těm, kteří mají rádi filmy o »básnících«, je určena tato vtipná a úsměvná audiokniha. 2CD Amatéři aneb Jak svět přichází o básníky vyšla v koprodukci vydavatelství Popron Music a nakladatelství XYZ.
[audio:005-kriz02.mp3]
Pavel Kříž o postavě Štěpána
„Postavu Štěpána Šafránka jsem měl rád. Vyvíjela se, byla to pro mne velká příležitost. Měl jsem radost z toho, že se lidem líbí. Potom, svým způsobem, to byl chvíli boj, určitým způsobem mne to zaškatulkovalo. A ne každý režisér má s vámi odvahu zkoušet něco jiného. Takže se potom po mně chtělo hodně podobných rolí, ale už ne třeba tak scenáristicky zajímavých. Byl to boj. Podařilo se mi to zlomit, začal jsem pak dělat i jiné postavy, ale měla na to odvahu zase úplně jiná generace režisérů.
Vzpomínám, když jsme točili, už se mi přesně nevybaví jaký díl, tak jsem si uvědomil, že je to velký dar. Kterému herci se podaří, že má to štěstí, aby mu filmová role zmapovala život. Na začátku bylo Štěpánovi 18, maturoval a v posledním dílu mu je přes 40. Je to poměrně ojedinělé i ve světové kinematografii.“

[audio:005-kriz03.mp3]
David Matásek o postavě Kendyho
„Máme s Kendym trochu ambivalentní vztah. Jsem za tu roli panu režisérovi a všem okolo filmu velmi vděčný, protože mi to nastartovalo kariéru. Ale na druhou stranu jsem s tím nesmazatelně spjatý. Takže to trochu omezuje moji použitelnost. Spousta lidí si říkala: „Jo, to je ten, co hrál Kendyho.“ Bohužel to v Čechách takto funguje. Ale já to zas tak smrtelně vážně neberu. Kdo mě zná, tak ví, že jsem schopen i něčeho jiného. Takhle výrazná stopa za hercem znamená velikou popularitu. Na druhou stranu trochu zúžení mantinelů v dalším hereckém obsazení.“

Foto: Popron Music