Vychází 11CD komplet »Semafor… léta 1989 až 2015«

V roce 2011 pod názvem »Semafor… léta šedesátá« vydal Supraphon komplet 11CD, jenž zmapoval tvorbu Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra od vzniku legendárního divadla. Na něj navázal v roce 2012 další velký komplet, tentokrát 12CD, s příznačným názvem »Semafor… léta 70. a 80.«, který zachytil průřez dílem tvůrců divadla Semafor v letech normalizace. A na něj nyní Supraphon naváže třetím kompletem »Semafor… léta 1989 až 2015«, jenž zaznamenává písňovou tvorbu divadla Semafor v rozpětí posledních 26 let.

Foto © Martin Kubica (2)

V tak velkém časovém údobí samozřejmě není možné zachytit vše, proto se editor a dramaturg výběru Jan Kolář soustředil na písně, které považuje za zásadní pro jejich uměleckou hodnotu či pro půvab, charakterizující příslušnou inscenaci. Tento komplet obsahuje i jedno celistvé jevištní dílo – divadelní hru Lysistrata. Ta se trochu vymyká stylu divadla Semafor, s typickými revue nebo hudebními komediemi. Několik komických výstupů navíc dokresluje poetiku tohoto divadla, tvořeného geniálním tvůrcem Jiřím Suchým, jeho mimořádně tvárnou a rovnocennou partnerkou Jitkou Molavcovou a souborem většinou mladých a nadaných herců, zpěváků a hudebníků,“ uvedla producentka všech tří semaforských kompletů Naďa Dvorská, která k tomu ještě dodala: „CD jsou vložena do pošetek s reprodukcemi grafických listů Jiřího Suchého, a umocňují tak celkový dojem z činnosti člověka, přesahujícího svým dílem vše, co je v normálních lidských silách, čímž se navždy zapsal do dějin českého divadla.“

Foto © Irena Zlámalová

Výběr toho nejlepšího, co vzniklo za poslední čtvrt století v divadle Semafor v kompletu 11CD Semafor… léta 1989 až 2015, vyjde v pátek 2. března 2018. Nahrávky budou k dispozici i v digitálních formátech.

Komplet »Semafor… léta 1989 až 2015« obsahuje písně a výstupy z těchto 33 her:

Výhybka, Hej rup, peklo nebude, ráj se vrací, Ach, ta láska nehezká, Nižní Novgorod, Koncert na rozloučenou, Kapitáne, kam s tou revue, Víkend s Krausovou, Mé srdce je Zimmer frei, Únos turecké houslistky, Pré, Noc v synagoze, Pokušení sv. Antonína, Lysistrata, Patero důvodů pro voo doo, Nikoho nezabije, Sukně smutnou jehlou spíchnutá, Jako když tiskne, Pension Rosamunda, Já jsem otec Bemle a já matka Žemle, Kytice, Mam’zelle Nitouche, Laura a Oliver, Hodiny jdou pozpátku, Levandule, Kam se poděla Valerie?, Prsten pana Nibelunga, Rytíři z Blaníku a krasavice Lída, Uteklo to jako H2O, Mizina číhá, Slečinky a lupiči, Koncert o čtyřech kapitolách, Čochtanův divotvorný hrnec, Zlomené srdce lady Pamely.

Foto © Dušan Dostál

Zpívají a hovoří Jiří Suchý, Jitka Molavcová a dalších 55 herců a zpěváků divadla Semafor; hraje Orchestr divadla Semafor

Foto © Ajrin

Ukázky na Supraphonline: https://www.supraphonline.cz/album/366778-semafor-komplet-1989-2015

Foto: Supraphon / Martin Kubica, Irena Zlámalová, Lukáš Kadeřábek, Ajrin, archiv