Režisér muzikálu Atlantida Ján Ďurovčík: Opakovat se za žádnou cenu nesmíme

Tvůrci mimořádně úspěšného muzikálu Osmý světadíl přicházejí s dalším výjimečným hitmuzikálem Atlantida s nejznámějšími písněmi Mira Žbirky. Premiéra se bude konat v Divadle Kalich ve čtvrtek 10. září večer.

585B4043

Rozhovor s producentem a majitelem Divadla Kalich Michalem Kocourkem

Kdy se vlastně zrodil nápad na muzikál s hity Mira Žbirky?
Úplný prapočátek má v mém setkání s Mirem před dobrými šesti lety. Tenkrát šlo jen o pár vět na toto téma, nicméně nápad začal klíčit, protože Miro nebyl proti. Dost nám v tu chvíli, myslím, pomohla dobrá pověst, kterou Divadlo Kalich už mělo. Náhoda tomu chtěla, že zhruba ve stejné době přišel se stejným oslovením v Bratislavě Ján Ďurovčík za Mirovým textařem Kamilem Peterajem. Obě cesty se tedy protnuly a intenzivně jsme na muzikálu Atlantida začali pracovat přede dvěma lety.

Jak byste Atlantidu představil v kontextu ostatních muzikálů Divadla Kalich?
Bude z nich podměrně dost vyčnívat. Půjde zas o něco jiného, vydáváme se jiným směrem. Už z názvu muzikálu je jasné, že scénograficky bude tento titul oříšek pro výtvarníka a podívaná pro diváky, určitě budeme doplňovat technické vybavení divadla o nové efekty. V Atlantidě se samozřejmě bude hodně tancovat, ale ve srovnání s Horečkou sobotní noci nebo Pomádou nepůjde o vyloženě taneční muzikál, náš hlavní zájem bude tentokrát zaměřen na osudy sedmi hlavních postav a pochopitelně písničky Mira Žbirky.

1

Podle jakých kritérií jste sedm hlavních rolí obsazovali?
Všichni herci, kteří o ně měli zájem, museli projít konkurzem – bez ohledu na to, co mají v Divadle Kalich už odehráno. Nicméně jsem upřímně pyšný na to, jaký herecký tým se nám v uplynulých letech podařilo dát dohromady. Jsou v něm nesmírně talentovaní herci, kteří splňují ty nejvyšší nároky na tento těžký divadelní žánr. Oceňují je odborná veřejnost i široká divácká základna, jíž si u nás v divadle vybudovali. Byl bych sám proti sobě, kdybych nevyužíval energie a profesionality, které do každého představení přinesou.

585B4086

Rozhovor s režisérem, choreografem, spoluautorem libreta Jánem Ďurovčíkem

V čem se pro vás osobně liší příprava muzikálu Atlantida od předešlého Osmého světadílu?
Časem, který oba projekty dělí, i zkušenostmi, které jsme mezi tím nabrali. A také zase o pořádný kus větším pocitem zodpovědnosti – vůči autorovi písní, producentovi i vůči očekáváním, která se na moje inscenace v Divadle Kalich v průběhu let nabalují.

Atlantida je vaším už třetím hitmuzikálem. Kromě elánovského Osmého světadílu jste s Petrem Pavlacem připravili Čajočky z písní Petra Nagye, které si na Slovensku po tři sezóny držely post nejúspěšnějšího muzikálu. Nehrozí vám opakování se?
Opakovat se za žádnou cenu nesmíme. Samozřejmě že před námi v případě Atlantidy znovu stojí úkol přijít zase s něčím novým, respektive zvolit jiný přístup, jiný pohled. V Osmém světadílu jsme se volně inspirovali Dumasovou Dámou s kaméliemi, nyní přicházíme s originálním příběhem bez přímé předlohy v literatuře. Je pro muzikálový žánr netypické, že Atlantida nebude mít ústřední dvojici či jednoho ústředního hrdinu, nýbrž sedm vyrovnaných hlavních rolí, sedm zajímavých hereckých úkolů.

Jaké to je, stát na začátku práce na příběhu budoucího muzikálu a mít před sebou ten nepřeberný počet hitů?
Neexistuje na to jednotný klíč, nebo ho alespoň já neumím pojmenovat. Je to prostě otázka tvorby, která je pro mě neskutečně příjemným pocitem. Prvotně mě zkrátka musí něco napadnout a pak průběžně napadat. Přičemž nápady přicházejí kolikrát velmi nahodile, třeba když pracuji na úplně jiném titulu. Například v těchto týdnech zkouším v Bratislavě muzikál Jesus Christ Superstar a už několikrát se mi během přípravy stalo, že mě něco inspirovalo k Atlantidě. Ale nikdy bych si k hitmuzikálu nesedl dřív, než důkladně poznám kompletní tvorbu zvoleného interpreta. Zdaleka nejen hity, o něž ve výsledku samozřejmě jde především, ale i písně, které tak frekventované nejsou. Pamatuji si, že jsem tím překvapil jak Petra Nagye, tak Elány, a také tvorbu Mira Žbirky mám, troufám si říct, naposlouchanou celou. Zařazením nějaké méně známé písně potom můžeme překvapit i diváky.

_DSC2868

Miro Žbirka se vyjádřil, že své písně vkládá do vašich rukou s absolutní důvěrou. Není to ještě víc zavazující, než kdyby stopoval každý váš tvůrčí krok?
Ale tahle bezmezná důvěra by nenastala, kdyby nebylo Osmého světadílu. Pro mě jde o ideální model spolupráce a musím věřit, že to Mirovi nezkazím.

Atlantida má po konkurzech na sedm hlavních rolí, do nichž jste vybrali herce, kteří s vámi už spolupracovali na předešlých (nejen) pražských titulech. Mají šanci se do této elitní party probojovat nové tváře?
Rozhodně nejde o nějakou uzavřenou skupinu, to by byl velký omyl. Při obsazování postupujeme ve spirále. Vždycky si na každou roli vyberu jednu jistotu – herce, kterého znám, vím, jak pracuje, vím, co dokáže. A k němu do alternace hledám stejně tak kvalitního představitele, ale pro mě novou nebo méně známou tvář, které dáváme šanci. Projděte si zpětně obsazení čtyř inscenací, které jsem v Divadle Kalich nastudoval, a v každé najdete nová jména přiřazená k těm zavedeným. Ať už někoho objevíme na konkurzu, nebo se třeba svou pílí vypracují k rolím kolegové, kteří do té doby hráli v company.

_DSC2352

Hity Mira Žbirky v muzikálu ATLANTIDA

hudba a texty písní: Miro Žbirka
texty písní: Kamil Peteraj
libreto: Ján Ďurovčík a Peter Pavlac
producent: Michal Kocourek
scéna: Martin Černý
kostýmy: Zuzana Straková
hudební a pěvecké nastudování, aranžmá: Lubomír Dolný
režie a choreografie: Ján Ďurovčík

premiéra v Divadle Kalich 10. září 2015

OSOBY A OBSAZENÍ
JERRY – Jan Kříž / Petr Novotný
MILAN – Tomáš Savka / Michal Pleskot / Zbyněk Fric
ANDREJ – Oldřich Smysl / Zbyněk Fric / Přemysl Pálek
MARTIN – Roman Tomeš / Tomáš Löbl
SOFIE – Michaela Doubravová / Alžbeta Bartošová
BREJNY – Markéta Procházková / Kateřina Steiner Pilecká
MAJKA – Marie Blahynková / Věra Vodičková

VÍCEROLE DÁMSKÁ – Charlotte Doubravová / Veronika Bošjaková
VÍCEROLE PÁNSKÁ – Juraj Bernáth / Martin Bačkovský
TANEČNICE – Martina Ctiborová, Kateřina Górnioková, Adéla Hájková, Pavla Harangová, Daniela Lebedová, Tereza Machová, Veronika Šlapanská, Gloria Šudomová
TANEČNÍCI – Radek Fišer, Michal Holík, Karel Jinda, Michal Máša, Jiří Minařík, Václav Procházka, Lukáš Prokop, David Schimmer

Soutěž muzikálu Atlantida o exkluzivní dovolenou v hodnotě 100.000 Kč
Divadlo Kalich spustilo 1. září 2015 na svém facebookovém profilu výjimečnou soutěž s muzikálem Atlantida o luxusní zájezd do ***** hotelu na Srí Lance s možností vlastního výběru termínu v hodnotě 100 000 korun.
Soutěž bude mít 10 kol a bude probíhat až do konce divadelní sezóny, tedy do 30. června. Finále pak proběhne od 1. 7. 2016 do 31. 8. 2016.
Její pravidla najdete na www.divadlokalich.cz a na Facebooku Divadla Kalich.

Foto: Divadlo Kalich / Petr Marek a Richard Kocourek


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353