Jiří Korn vzpomíná, jak vystupoval s legendární skupinou ABBA

Přestože jsme měli v Československu stovky profesionálních zpěváků, zpěvaček, skupin a orchestrů, kteří často jezdili vystupovat i do zahraničí, převážně toho spřáteleného socialistického, mnozí z nich vyjížděli i do takzvané »kapitalistické ciziny«. Přesto se pouze jednomu našemu interpretovi podařilo účinkovat ve stejném televizním pořadu spolu s legendární skupinou ABBA. A Jiří Korn na tento dávný zážitek nyní exkluzivně vzpomíná v nové výpravné knize Miroslava Graclíka a Richarda Pachmana ABBA za železnou oponou, která vyšla díky finanční i lidské pomoci producenta, restauratéra a filantropa Tomáše Ságla.

V roce 1974 jste účinkoval ve stejném dílu Ein Kessel Buntes, jako skupina ABBA. Setkal jste se tehdy s nimi?

Ano setkal, ale jen při nástupu na společné závěrečné finále v prostoru za jevištěm, tehdy ještě starého Friedrichstadt-Palastu v Berlíně. Byli sympatičtí a dámy okouzlující.

 

Jste zřejmě jediný Čech, který může říct, že vystupoval se skupinou ABBA. Jak na tento moment i na natáčení pořadu vzpomínáte?

Měl jsem starosti sám se sebou. Vystupoval jsem v jednom z největších televizních pořadů a na největším jevišti, nemající u nás obdoby. Byly to nervy a stres. Zpíval jsem dvě písně. S Yvettou jsem už měl objetou snad celou Německou demokratickou republiku, a tak si produkce vybrala píseň Als meine Oma zwanzig war, česky Když Lola pila pátý drink. Trochu jsem v ní stepoval. Tehdy. A byla už tak trochu široké veřejnosti známá.

Na Abbu jsem se se zalíbením díval jen na zkouškách. Při přenosu jsem byl rád, že jsem rád. Byli fascinující a půvabní. Zkrátka velké idoly té doby.

V pořadu jste zpíval dvě písně, jedna z nich má název Als meine Oma zwanzig war, jak uvádíte. Vzpomněl byste si, která byla ta druhá?

Byl jsem vlastně záskok za Václava Neckáře a druhá píseň byla připravovaná právě pro něj se dvěma tanečnicemi. Emöke Pösteny a Susan Baker byly sólistkami televizního baletu a choreografií pro ně postavil geniální Walter Schumann, úžasný choreograf a tanečník tohoto baletu. Později mi dokonce postavil choreografii k písni Žal se odkládá, která slaví poslední dobou, opět velké úspěchy. Velmi často na něj vzpomínám. Byl to úchvatný, sympatický a pracovitý člověk. Zůstane v mém srdci navždy. Vedle dalších, které jsem během profesního života potkal a kteří na mě měli ohromný vliv. Ta píseň se jmenovala, tuším, Tuke Tong nebo Tike Tong. Byl to úžasný tanec s klobouky, které jsme si během písně vyměňovali a předávali, a měl ohromný ohlas.

Tu píseň a tanec před natáčením pořadu Ein Kessel Buntes připravovali a zkoušeli v Dráždanech. Dresdner Friedrichstatt Palast se jmenoval tento kulturní stánek, kde jsem zrovna náhodou hostoval. A protože jsem toto trio Walter Schumann, Emöke Pösteny a Susan Baker už velmi dobře znal, chodil jsem s nimi, společně s Václavem trénovat. Pouštěl jsem jim magnetofon a byl jsem naprosto fascinován a přiznám se, že jsem i trochu záviděl Vaškovi, že s mými tanečními přáteli připravuje tak fantastickou záležitost. Byl jsem tedy, jak už jsem řekl, fascinován pohyby a rychlostí a krásou toho tance. A tak jsem choreografii při této příležitosti naučil. Netušil jsem, jaký to bude mít pro mne význam. Shodou okolností Václav onemocněl a vedení německé televize mě požádalo, zda bych nezaskočil, že pro Václava připraví na příště něco jiného, protože už věděli, že jsem byl při tom a že to vlastně umím. Tak jsem se dostal do pořadu, kde právě v tu dobu hostovala světoznámá skupina ABBA.

Ve vašem repertoáru byly i písně skupiny ABBA. Jaký byl a je váš názor na jejich hudbu?

Tehdy byli všichni písněmi skupiny ABBA uchváceni a nadšeni. Kdo by taky ne. Krásné melodie s báječnými rytmy a snadno zapamatovatelnými melodickými linkami.

 

Která jejich píseň je pro vás ta »nej«?

Všechny jsou NEJ!!! Já měl ve svém repertoáru jejich Money, Money, Money.

 

Pustíte si jejich písně i dnes?

Pokud zaslechnu některou z písní skupiny ABBA, rozprostře se mi na tváři úsměv, s nímž tu nádhernou dobu opět prožívám.

 

Líbí se vám muzikál Mamma Mia!?

Viděl jsem ho poprvé v Praze v O2 areně a musím s politováním konstatovat, že se mi nelíbil. Plytký, naivní až nevkusný. Na film se od té doby neodvažuji pohlédnout.

 

Slyšel jste poslední album ABBA Voyage z roku 2021? Pokud ano, co si o něm myslíte?

Neměl jsem ještě příležitost si toto album poslechnout, a tak nemám žádný názor.

Viděl jste nebo plánujete navštívit koncert ABBA Voyage v Londýně?

Tento úmysl zatím nemám. Ale co není, může být. Londýn je překrásný a spojit jeho návštěvu s hudebním bonbonkem by mi určitě nevadilo. A navíc tam jistě dávají možnost zhlédnout daleko víc úžasných představení. Tak třeba mi tento nápad uvízne v podvěsku mozkovém.

 

Co si myslíte o projektu, kde vystupují digitální dvojníci místo živých zpěváků za doprovodu živé kapely?

Mám tyto výzvy rád. Technika a vynalézavost lidí je inspirativní. Myslím, že to bude zajímavá zkušenost něco podobného zhlédnout. A pro jiné, kteří neměli možnost Abbu vidět živě, tuto šanci jistě s nadšením přivítají.

 

Kdyby za vámi přišli producenti s návrhem projektu, kde místo vás bude vystupovat váš digitální dvojník, souhlasil byste?

Zatím nikdo takový nepřišel. A asi ani nepřijde. Možná to je tím, že mě ještě publikum může zažít živě. A jinak myslím, že až budu na onom světě, bude mi to už opravdu naprosto jedno.

 

 

Výpravnou knihu si můžete objednat zde:

 https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/abba-za-zeleznou-oponou-588817226

 

Audioknihu si můžete objednat zde:

 https://www.knihydobrovsky.cz/audiokniha/abba-za-zeleznou-oponou-602797007

 

 

Miroslav Graclík / Richard Pachman

ABBA za železnou oponou

Formát: B5 (165 x 240 mm)

Počet stran: 464

Cena knihy: 599 Kč

Audioknihu načetli: Richard Pachman, Michal Gulyáš a Andrej Beneš

Cena audioknihy CD-mp3: 299 Kč

 

Anni-Frid Lyngstad / ABBA: „Jsem tak ráda, když slyším o lásce ke skupině ABBA za železnou oponou. Vracím vám všem tuto lásku a moc si vás, úžasných fanoušků, vážím.“

 

Björn Ulvaeus / ABBA: „Vím, že jsme měli mnoho příznivců v Československu i v dalších zemích za železnou oponou a dostávali jsme od těchto fanoušků spoustu dopisů. Děkujeme za vaši podporu!“

 

Unikátní kniha ABBA za železnou oponou vychází k 50. výročí vydání jejich prvního alba Ring Ring v roce 1973, kdy ještě vystupovali pod názvem Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid, a především k 50. výročí jejich vítězství na Velké ceně Eurovize v dubnu 1974 s písní Waterloo.

 

Foto: MV knihy, MG Music / Knihy Dobrovský