Hana Wlodarczyková: Každý román se píše dvakrát. Poprvé ho píše autor, podruhé čtenář, když si ho čte

Životní příběh Boženy Němcové byl nejprve zpracován v úspěšné minisérii Božena, napsané Hanou Wlodarczykovou spolu s Martinou Komárkovou, a poté ve stejnojmenné knize. Všechny zde zaznamenané události vycházejí z reálných záznamů, korespondence i dostupných vzpomínek pamětníků. Poznáváme v něm skutečně bystrou, inteligentní a nadanou krásnou ženu, která naplno snila a naplno žila, a svými názory i jednáním jako by předběhla dvě století a byla naší současnicí. Sedmnáctiletou Báru provdají rodiče za mnohem staršího úředníka pohraniční stráže Josefa Němce, odmítajícího svobodomyslnost své manželky dle dobových konvencí, třebaže sám je v řadě názorů pokrokový. Jeho zásluhou se Bára seznamuje s řadou českých vlastenců, objevuje své literární schopnosti, stane se „Boženou“. Jejich vztah je bouřlivý, v mnohém nešťastný, je to spojení dvou silných rozdílných povah, na sebe neustále narážejících. Historie života slavné spisovatelky je plná milostných dobrodružství a zároveň chudoby, stálého stěhování, partnerských rozepří, smutku z úmrtí syna a vlastní nemoci. Když poznáme, za jak těžkých osudových situací tvořila Němcová svá slavná díla, o to více si musíme vážit její tvorby. A když poznáme, jakou sílu a odvahu v sobě měla, pochopíme, proč je pro nás tak důležitá i v 21. století. S autorkou knihy Božena Hanou Wlodarczykovou jsme si povídali jen chvíli před vydáním audioknihy.

Co vás inspirovalo k napsání knihy a scénáře o Boženě Němcové?

Vždycky mě fascinoval mýtus, který se kolem osobnosti Boženy Němcové vytvořil. To, že málokdo přečetl její knihy, ale každý měl na ni názor. Práce na scénářích nás spolu se scenáristkou Martinou Komárkovou dostala hlouběji k porozumění, kým Božena byla a kým se stala, jak se ona a její okolí spolupodílely na vytvoření mýtu o ní. To bylo opravdové dobrodružství. A televize nám umožnila o ní vyprávět otevřeně, bez předsudků a dobového idealizování. Kniha pak vznikla z mé potřeby dovysvětlit a doříct, co se do televizní minisérie nedostalo. Udělat za těmi roky práce tečku.

 

Jak jste se dostala k autentickým dopisům a dokumentům, které jste použila jako zdroje pro svoji knihu?

To nebylo tak složité. Osudy a dílem Boženy Němcové se zabývalo a zabývá mnoho historiků, badatelů a literárních vědců. Korespondence Boženy Němcové vyšla už mnohokrát tiskem, ta nejkomplexnější ve čtyřdílném vydání. Některá zajímavá dobová fakta jsou i v korespondenci a denících přátel a vrstevníků Němcové: Karolíny Světlé, J. V. Friče, Jana Helceleta a dalších.  Autentické dokumenty, jako jsou policejní zprávy, byly z velké části otištěny ve sbornících od Miroslava Novotného. Spolupracovaly jsme při psaní s mnoha historiky a odborníky na 19. století, nebo s muzeem BN v České Skalici. Zvláštní kapitolou byla například práce finanční stráže, s níž jsme se seznamovaly kvůli postavě Josefa Němce.

Co si myslíte o stoupajícím zájmu o audioknihy?

V dnešním uspěchaném světě, kdy nemáme na nic čas, a na druhou stranu máme zároveň neustálou potřebu ten čas co nejefektivněji využít, je audiokniha skvělá volba. Svoje děti jsem naučila poslouchat audioknihy na cestách. Je to náš společný zážitek, něco jako návštěva kina. Dobrý interpret navíc vytváří nadstavbu, novou kvalitu díla.

 

Co říkáte na volbu herečky Taťany Dykové?

Samozřejmě mám velkou radost. Táňa Dyková je báječná, inteligentní a empatická herečka. Už nevím kdo moudrý řekl, že každý román se píše dvakrát: poprvé ho píše autor, podruhé čtenář, když si ho čte. A když do toho vstupuje herec se svou interperactí. tak román vlastně píše potřetí. Interpretace textu je velké dobrodružství, a na to dobrodružství s Táňou jsem se moc těšila.

 

TEASER:

 

 

 

Foto: Supraphon