Tři znovuobjevené klavírní koncerty nyní vyšly na nové nahrávce klavíristy Marka Kozáka

Klavírista Marek Kozák, jeden z nejtalentovanějších mladých českých pianistů současnosti, vydává novou nahrávku s názvem Zapomenuté české klavírní koncerty. Na albu představuje díla českých skladatelů 19. a 20. století, která jsou v koncertním repertoáru neprávem opomíjena. Jedná se o díla Karla Kovařovice, Vítězslavy Kaprálové a Pavla Bořkovce. Nahrávku pořídil společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Roberta Jindry a na CD i digitálně ji vydává Supraphon již 8. března 2024.

Hříměždice 5.8.2023 Highjump Hříměždice skoky do vody foto Mafra Tomas Krist

Album Zapomenuté české klavírní koncerty je výsledkem dlouholetého bádání a objevování klavíristy Marka Kozáka, který se zajímá o méně známé skladby české klavírní literatury.

Karel Kovařovic (1862–1920) byl žákem Zdeňka Fibicha a později se proslavil jako dirigent a šéf opery Národního divadla v Praze. Jeho Koncert f moll op. 6 z roku 1887 je plný romantického náboje a virtuózního klavírního partu. Vítězslava Kaprálová (1915–1940) byla jednou z nejtalentovanějších českých skladatelek, která zemřela tragicky v mladém věku. Její Klavírní koncert d moll op. 7 z roku 1935 je její absolventskou prací, kterou sama dirigovala při premiéře. Dílo je bohatě instrumentované a vykazuje vlivy jejího učitele Bohuslava Martinů. Pavel Bořkovec (1894–1972) byl žákem Josefa Foerstra a Josefa Suka a později se stal významným pedagogem a skladatelem. Jeho Klavírní koncert č. 2 z roku 1949 je jeho zralým dílem, které odráží osobitý hudební jazyk a smysl pro formu.

Hříměždice 5.8.2023 Highjump Hříměždice skoky do vody foto Mafra Tomas Krist

Marek Kozák je laureátem řady mezinárodních klavírních soutěží (Curych, Bolzano, Brémy, Praha a další). Jeho repertoár zahrnuje díla od baroka po současnost s důrazem na českou hudbu. O své nové nahrávce řekl: „Při nahrávání mě těšila především krásná a neoposlouchaná muzika těchto tří skvělých skladatelů. Je vždy osvěžující objevit něco, co se prakticky nehraje. Samozřejmě za podmínky, že si to dané dílo zaslouží, o čemž v případě těchto tří koncertů není pochyb. Určitá úskalí by se samozřejmě také našla. Například ani k jednomu z koncertů neexistuje (alespoň zatím) výtah na dva klavíry a Kovařovice jsem musel studovat z ručně psaného partu! Nicméně radost nad obtížemi převládala.“

Robert Jindra je šéfdirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu, se kterým spolupracuje od roku 2012. O spolupráci s Markem Kozákem řekl: „Marek je vynikající klavírista, který má smysl pro detail i pro celkovou koncepci díla. Jeho interpretace jsou vždy plné energie, citu a inteligence. Bylo mi potěšením spolupracovat s ním na této nahrávce, která přináší tři opravdu zajímavé a rozmanité klavírní koncerty.“

Album Kovařovic, Bořkovec, Kaprálová: Zapomenuté české klavírní koncerty vychází v pátek 8. března 2024 na značce Supraphon.

 

TEASER: https://www.youtube.com/watch?v=zaZzwQR9UBg

 

MULTILINK: https://supraphon.lnk.to/KozakKovarovicBorkovecKapralova

 

Foto: Supraphon