Národní divadlo moravskoslezské opět hostí Ostravské dny!

Festival Ostravské dny, které organizuje Ostravské centrum nové hudby (OCNH), zahrnuje sérii devatenácti koncertů – dva z nich jsou ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským! Program festivalu je nezávislý od tradičních programů etablovaných festivalů a od počátku zahrnuje stěžejní díla současných autorů, přičemž v Národním divadle moravskoslezském (NDM) zazní opery z pera George Lewise a Petra Kotíka.

Julian Terrell Otis, Gwendolyn Brown, Joelle LaMarre. Foto Ross Karre
Pátek 28. srpna (předposlední den Ostravských dnů) je vyhrazen dvěma operám. První z nich je od afroamerického skladatele George Lewise, skladatele a profesora Kolumbijské univerzity v New Yorku a jmenuje se Afterword (Doslov). Začíná v 18.30 v Divadle Jiřího Myrona a jedná se o evropskou premiéru díla, které v Ostravě provedou tři afroameričtí zpěváci z Chicaga. Režie se ujal Sean Griffin – režisér, skladatel a dirigent z Los Angeles. Jako sólisté se představí tři pěvci z Chicaga – Joelle Lamarre (soprán), Gwendolyn Brown (kontra alt) a Julian Terrell Otis (tenor). V roli operního orchestru vystoupí Ostravská banda.

George Lewis_foto Eileen Barroso
Druhou operou bude komorní opera Petra Kotíka Master-Pieces /Mistrovská díla, která bude uvedena ve své konečné podobě. (První verze zazněla na festivalu NODO v červnu 2014, druhá verze v newyorské Paula Cooper Gallery v prosinci 2014.) Na Ostravských dnech 2015 budou opět účinkovat newyorští zpěváci – sopranistka Kamala Sankaram, tři mužské role zpívá Tomas Cruz (tenor), Jeffrey Gavett (baryton) a Adrian Rosas (bas). Na opeře se také podílejí tři vypravěči a ansámbl pěti hudebníků se sólistkou Pauline Kim Harris (housle/viola). Novou inscenaci režíruje Jiří Nekvasil, autorem scény je David Bazika. Ostravskou bandu diriguje Petr Kotík. K právě dokončenému dílu Petr Kotík píše: „Samotná kompozice opery měla zpočátku pouze vizi skladby pro monolog sopránu s houslemi. Jak jsem pokračoval v práci a seznamoval se s kompozicí hudebního divadla (je to moje první taková skladba), začaly vznikat situace a s nimi potřeby, které měnily tento původní koncept. Proces to byl pozvolný, trvající přes rok a půl a změnil tento relativně jednoduchý koncept v dílo, které je určeno pro soprán, tři mužské zpěváky, tři vypravěče a pětičlenný ansámbl.“ Opera začíná ve 20.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

Kamala Sankaram_foto Archiv OCNH Pauline Kim Harris_foto Archiv OCNH

Více informací na: www.newmusicostrava.cz

Foto: www.newmusicostrava.cz

FB_post_chalupari


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353