Dvořákova Armida vyráží z Ostravy do celého světa

Záznam Armidy z Národního divadla moravskoslezského uslyší posluchači v Evropě, USA i v Japonsku. Díky Evropské vysílací unii (European Broadcasting Union – EBU) bude záznam Armidy z NDM odvysílán v sobotu 24. listopadu 2012 od 20 hodin hodin nejen na vlnách Českého rozhlasu 3 – Vltava, ale vůbec poprvé pak záznam z Ostravy postupně převezmou národní rozhlasy sítě Evropské vysílací unie v Belgii, Estonsku, Chorvatsku, Japonsku, Německu, Polsku, Portugalsku, Rakousku, Rumunsku, Spojených státech amerických, Srbsku, Španělsku, Švédsku a Švýcarsku, a to v rámci Operní sezóny Euroradia.


Úspěch ostravské opery potvrzuje hudební redaktorka ČRo a členka Hudební skupiny Euroradia Dagmar Henžlíková: „Záznam představení je po umělecké stránce velice zdařilý, s některými opravdu pozoruhodnými výkony. Ostravská opera tím prokazuje dílu, jeho autorovi i naší kultuře mimořádnou službu. Účast v Operní sezóně Euroradia je svým způsobem unikátní formou propagace celého operního souboru i divadla jako instituce, ale také výpovědí o stavu kultury ve městě a regionu. Jestliže vysílání záznamu přejímá 14 národních rozhlasů, bude se podle statistik Evropské vysílací unie pohybovat počet posluchačů, kteří Armidu vyslechnou, přibližně kolem 2 milionů. Přejme si, aby mezi nimi byli i operní režiséři a dirigenti, které by Armida zaujala a otevřela si tak cestu i na zahraniční pódia.“
Účast v celosvětové konkurenci a společnosti velkých operních scén vítá i ředitel NDM a zároveň režisér ostravské inscenace Jiří Nekvasil: „Spolupráce Českého rozhlasu a Národního divadla moravskoslezského se v poslední době rozvíjí a natočení Dvořákovy Armidy, které bylo nabídnuto také EBU, je jedním z dalších úspěchů a mezníků v této spolupráci. Za poslední tři roky se jedná již o čtvrtý projekt, což vnímám jako ocenění práce a vývoje našeho operního souboru. Vysílání naší Armidy v rámci EBU dokazuje, že i menší divadlo se může prosadit v mezinárodním kontextu.“
Od Českého rozhlasu se v rámci EBU očekává především uvádění vlastního národního repertoáru. V průběhu let tak posluchači v Evropě i zámoří slyšeli Prodanou nevěstu, Jakobína, Rusalku, Libuši, Dvě vdovy, Řecké pašije, Čertovu stěnu, Její pastorkyňu, Tajemství, Věc Makropulos, Hry o Marii, v loňské sezóně to byl opět Jakobín a nyní Armida. Ta zaujala redaktory zahraničních rozhlasů proto, že se jedná o dílo pro ně vlastně neznámé, přitom z Dvořákova vrcholného tvůrčího období a na velké světové téma. Hudební ředitel ostravské opery Robert Jindra k tomu uvádí: „Dvořákova Armida je v kontextu českého operního repertoáru považována spíše za raritu, nicméně podle mého názoru jde o vrcholné jevištní Dvořákovo dílo, které formálně odkazuje na díla Richarda Wagnera, zároveň však nepopírá Dvořákův smysl pro melodiku a harmonii. Naše inscenace Armidy je velkou výzvou nejen pro sólisty, ale také pro celý sbor a orchestr. Pevně věřím, že náš společný výsledek rozhlasové posluchače potěší, a i díky tomu se Armida v budoucnu dostane na světová operní jeviště.“
V sobotu 24. listopadu 2012 od 20 hodin vysílá záznam Armidy Český rozhlas 3 – Vltava a z výše uvedených organizací Evropské vysílací unie Španělský národní rozhlas. Bezprostředně po odvysílání bude záznam zpřístupněn na hudebním webu Českého rozhlasu KLASIKA klasika.rozhlas.cz. Ostatní rozhlasy EBU pak mohou záznam odvysílat v termínu do 24. 11. 2013. Diváci mají dvě poslední možnosti zhlédnout Armidu naživo v Divadle Antonína Dvořáka: 7. prosince 2012 a 11. ledna 2013.
Dodnes neprávem opomíjená opera Antonína Dvořáka byla uvedena poprvé v Národním divadle v Praze roku 1904. Kromě nemnoha jiných uvedení stojí za zmínku zejména její ostravské inscenace z roku 1941 a posléze 1991, kdy ji do dramaturgického plánu divadla zařadil jako jednu ze svých priorit tehdejší šéf opery Miloslav Nekvasil.

V případě Armidy se jedná o již čtvrtý projekt, realizovaný v poslední době s Českým rozhlasem Ostrava:
1) Leoš Janáček – ŠÁRKA – přímý přenos z druhé premiéry (25. září 2010) s Danou Burešovou (Šárka), Lucianem Mastrem (Ctirad), Jakubem Kettnerem (Přemysl) a dalšími. Dirigoval Jakub Klecker.
2) MOZART GALA – recitál basbarytonisty Adama Plachetky – záznam novoročního koncertu (2. ledna 2011) mladého sólisty Vídeňské státní opery (vysíláno v lednu 2011). Dirigoval Robert Jindra.
3) Leoš Janáček – VĚC MAKROPULOS – přímý přenos koncertního uvedení opery s Evou Urbanovou v roli Emilie Marty (21. ledna 2012) a dalšími významnými pěvci (Ivan Kusnjer, Aleš Briscein, Peter Mikuláš, Jozef Kundlák a další). Dirigoval Robert Jindra.
4) Antonín Dvořák – ARMIDA – záznam představení z 8. listopadu 2012 s Danou Burešovou (Armida), Tomášem Černým (Rinald), Ulfem Paulsenem (Ismen), Martinem Gurbal’em (Hydraot), Martinem Bártou (Bohumír) a dalšími. Dirigoval Robert Jindra.

Na všech záznamech a přenosech se podílel zkušený tým Českého rozhlasu Ostrava: mistr zvuku Lubomír Výrek a hudební režisér František Mixa.

V rámci mezinárodní výměny hudebních programů EBU patří sobotní večery Operní sezóně Euroradia – kromě přímých přenosů z MET jsou pravidelně nabízeny přímé přenosy z národních operních domů, které jsou nezřídka příležitostí seznámit se se zajímavým, ač obecně neznámým operním repertoárem. Je snaha poskytnout příležitost všem národním rozhlasům nabízejícím operu, i když právě u tohoto žánru je někdy počet nabídnutých titulů podstatně vyšší, než je sobotních večerů v roce… Letošní Operní sezóna Euroradia nabízí 47 sobotních přímých přenosů. Zahájena byla v sobotu 22. září 2012 Dvořákovou Rusalkou z divadla v Göteborgu, zakončena bude 22. června 2013 vysíláním Lortzingovy opery Pytlák z vídeňské Volksoper.
Evropská vysílací unie (anglicky: European Broadcasting Union, EBU; francouzsky: Union Européenne de Radio-Télévision, UER) je evropské sdružení převážně veřejnoprávních, ale i komerčních rozhlasových a televizních stanic, založené 12. února 1950, se sídlem ve švýcarské Ženevě.

Foto: Národní divadlo moravskoslezské / Martin Popelář