Sopranistka Lucie Kaňková se těší na Korunovaci Poppey v Plzni

 

Vítězka mnoha pěveckých soutěží přidá do svého repertoáru operních hrdinek ctižádostivou mrchu Poppeu z vrcholné Monteverdiho opery. Nová produkce neztrácí čas a startuje v plzeňském Divadle J. K. Tyla v době, kdy obvykle běží divadelní prázdniny: 15. srpna.

Opera Korunovace Poppey DJKT Plzeň

Opera Korunovace Poppey je na jevištích spíše raritou, ovšem sopranistka Lucie Kaňková se s ní setkává ve své umělecké dráze již podruhé: „Korunovace Poppey byla dokonce mou úplně první operní produkcí v životě. Zpívala jsem trojroli postav Valletto, Damigella, Drusilla. A vždy snila o tom, že si zazpívám samotnou Poppeu.“

Claudio Monteverdi složil operu Korunovace Poppey v roce 1642, přičemž byl novátorem tohoto žánru a sólový zpěv dovedl k dosud nebývalé efektnosti a deklamační dramatičnosti. Představitelé musí být všestranní nejen pěvecky, ale také herecky. „Scéna i kostýmy jsou v naší inscenaci velice působivé, ovšem někdy až záludné,“ vysvětluje Lucie: „Musím dávat pozor, abych vzhledem k ohňovým efektům neuhořela, nepřišlápla si vlečku nebo nespadla z houpačky.“

Kvůli covidovým restrikcím se muselo zkoušet ve zkráceném režimu a s vysokým nasazením. „Operu jsme nazkoušeli ve třech týdnech místo běžných šesti a na pódiu jsem stála i deset hodin denně. Byla to velká škola, ale díky skvělému inscenačnímu týmu a podpoře kolegů to pro mě byla hlavně radost. Myslím, že se nám produkce opravdu povedla,“ dodává sopranistka.

Lucie Kaňková oplývá schopností zpívat v širokém repertoárovém a stylovém rozpětí: od renesance až po současnost. Jako koloraturní sopranistka ráda interpretuje samozřejmě klasické belcantové role a díky dostatečnému objemu hlasu a schopnosti propůjčit mu naléhavost ztvárňuje i Verdiho hrdinky, jako je Violeta z La Traviaty.  Hereckou mrštnost a technickou vybavenost i velký rozsah předvedla už jako Mozartova Zuzanka nebo Královna noci. S tou slaví úspěchy v nesčetných soutěžích, naposledy během koronavirové karantény s videonahrávkou árie Královny noci získala druhé místo v celosvětové onlinové verzi australské pěvecké soutěže IFAC Australian Singing Competition. V této roli ji uvidíme v nadcházející sezoně při sérii představení Kouzelné flétny v pražském Stavovském divadle.

 

Více o inscenaci, inscenačním týmu i obsazení najdete zde:

https://www.djkt.eu/korunovace-poppey

 

Kdo je Lucie Kaňková?

Lucie Kaňková je nositelkou mnoha cen. V roce 2015 se účastnila mezinárodní operetní soutěže Nico Dostala v Korneuburgu u Vídně, kde byla v absolutním pořadí žen druhá. Ve stejném roce se také poprvé účastnila Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, kde získala druhé místo v kategorii Junior a dalších 5 ocenění. V roce 2016 si ze soutěže v Karlových Varech odvezla první cenu v kategorii Opera a 8 dalších ocenění, včetně smluv s divadly, orchestry a festivaly.V roce 2017 se Lucie Kaňková zúčastnila soutěže American International Czech & Slovak Voice Competition v USA, kde získala druhé místo a speciální kanadskou cenu za interpretaci. Ve stejném roce vyhrála druhou cenu na soutěži Nadace Bohuslava Martinů v Praze s cenou za nejlepší interpretaci díla B.Martinů a dalšími zvláštními cenami. V roce 2019 se Lucie stala nositelkou třetí ceny na mezinárodní soutěži Bologna International Vocal Competition v Itálii a vítězkou soutěže Opernspiele Munot ve Švýcarsku. V červnu 2020 získala druhé místo v onlinové verzi soutěže IFAC Australian Singing Competition z videonahrávku árie Královny noci.

V roce 2013 nastoupila Lucie Kaňková do Operního studia ve švýcarském Bielu na Hochschule der Künste Bern pod vedením prof. Barbary Locher. Od září 2016 pokračovala vedle koncertní činnosti ve studiu na univerzitě v Luzernu, konkrétně ve dvouletém magisterském sólistickém studijním programu Master of Arts Solo Performance. V roce 2017 započala Lucie Kaňková doktorské studium právě na pražské HAMU.

Během své umělecké dráhy ztvárnila na operních jevištích u nás i v zahraničí např. roli Kuchtíka ve Dvořákově Rusalce a Luigi v Donizettiho Viva la mamma, Ariadny Bohuslava Martinů, v této roli se také uvedla v roce 2018 v Deutsche Oper am Rhein v Německu. Lucie vystoupila v roce 2019 s velkým ohlasem jako sólistka Olomouckých barokních slavností, Janáčkova máje a festivalu Hortus Magicus v Kroměříži v roli Času a Štěstěny v opeře Il V loňské sezoně Lucie ztvárnila ve Slezském divadle Opava role Ännchen v Čarostřelci C. M. von Webera, Violetty Valéry ve Verdiho La Traviatě a Susanny ve Figarově svatbě W. A. Mozarta. Kromě těchto rolí se v sezoně 2020/2021 představí v hlavní roli Poppey v Monteverdiho opeře Korunovace Poppey v Tylově divadle v Plzni, dále jako Gilda v Opavě nebo Barče v Ostravě a od podzimu 2020 jako Královna noci v pražském Stavovském divadle. Jako vítězka soutěže Opernspiele Munot ztvární ve švýcarské produkci Kouzelné flétny roli Královny noci. V současnosti nadále spolupracuje s prof. Barbarou Locher a KS Gabrielou Beňačkovou.

 

Foto: Martina Root