Jak se vám líbí – Shakespearova nejromantičtější komedie o lásce a návratu k přírodě v Divadle ABC

Městská divadla pražská vás zvou do magického Ardenského lesa. Útočiště v něm nacházejí ti, které vyhnal z města uzurpátorský vládce. Odhazují svůj předchozí život a hledají přirozenost. Premiéra se uskuteční 17. června v Divadle ABC.

Vyhnanci ve svém novém světě šílí láskou, sní a básní, flirtují a objevují pravou sexualitu. Kolika podob asi nabyde láska při téhle radostné a barevné podívané? V Jak se vám líbí však Shakespeare nepromlouvá jen o lásce, ale také o věčném střetu člověka a přírody, města a venkova, civilizace a ztraceného ráje.

Dramaturgyně inscenace Barbora Hančilová k základní otázce hry říká: „Aktuálnost hry spočívá v jejích věčných tématech. Hlavní postavy ve vyhnanství v Ardenském lese odhazují konvence a nacházejí svobodu. Návrat k přírodě je tématem, které lidstvo řeší od vzniku civilizace. Dnes s postupující klimatickou krizí je o to palčivější. Musíme žít od vnějšího světa odděleni, nebo se dokážeme stát jeho součástí?“

K režii byla přizvána významná maďarská režisérka a herečka Enikő Eszenyi. Svou hereckou kariéru strávila v budapeštském divadle Vígszínház, v jehož čele stála jedenáct let i jako ředitelka. Byla vyznamenána několika státními cenami včetně Řádu za zásluhy Maďarské republiky. Jako herečka ztvárnila mnoho velkých rolí včetně těch shakespearovských – Lady Macbeth, Kleopatru i Rosalindu. V pražském Národním divadle režírovala například Shakespearovy komedie Mnoho povyku pro nic, Večer tříkrálový či Komedii omylů.

 

„Komedie Jak se vám líbí má pro mě velmi osobní význam. Zejména proto, že jsem v ní hrála Rosalindu a režírovala ji před mnoha lety ve Slovenském národním divadle. Mám radost, že téma hledání lásky a přirozenosti v nás mohu znovu převést na jeviště s výborným a energickým souborem Městských divadel pražských. Jde o mou čtvrtou shakespearovskou inscenaci v Praze, kam se ráda vracím,“ shrnuje Enikő Eszenyi.

V mladém hereckém obsazení se v roli Rosalindy a Orlanda představí Renáta Matějíčková a Radek Melša. Bláznění plné záměn, proměn, převleků, lásek a lidského hemžení pozoruje šašek Brus v podání Viktora Dvořáka a cynický melancholik Jacques Milana Kačmarčíka. Pro něj je celý svět, jak říká v nejslavnějším monologu této hry, jako divadlo. Napětí mezi iluzí a skutečností, rozmanitost lidského života, volnost a kouzlo lesa, a v neposlední řadě střet myšlenek s bezobsažnými slovy činí z Jak se vám líbí hru radostnou a nadějeplnou.

 

Jak se vám líbí

Hrají: Renáta Matějíčková, Radek Melša, Radim Kalvoda, Milan Kačmarčík, Viktor Dvořák, Zdeněk Vencl, Sára Affašová, Aleš Bílík, Eva Salzmannová, Hanuš Bor, Stanislav Lehký, Tomáš Krutina, Tomáš Milostný, Lucie Ducháčková, Orest Pastukh, Diana Komisarenko a další…

Premiéra: 17. června 2023 v ABC

 

 

Foto: Městská divadla pražská