Kollerův kytarista Michal Pelant ukazuje v klipu život Ukrajinky v Česku

Pohled na život jedné ženy z Ukrajiny, která přijela do Čech za lepším životem, ukazuje ve svém prvním videoklipu Vodopády dvorní kytarista kapely Davida Kollera a zpěvák Michal Pelant. Singl je z nedávno vydaného Pelantova alba s názvem Na hraně. Na něm talentovaný muzikant přináší vyspělé moderní rockové písničky, které staví na skvěle zaranžovaných kytarách a silném vokálu.


Námět ke klipu napsal zpěvák společně s režisérem Tomášem Bláhou, který video také natočil formou hraného dokumentu a nakonec se postaral i o střih. „Text písně Vodopády může být nejen o vztahu dvou lidí, ale i tom, že člověk jde za nějakým svým cílem a pak se jednoho dne zastaví, ohlédne a zjistí, že je někde úplně jinde než chtěl a dělá něco úplně jiného,“ říká Pelant, kterého inspiroval příběh lidí z Ukrajiny, které za poslední dobu potkal.
„Ti lidé často utíkají ze země, kterou rozkradli zkorumpovaní politici a úředníci. Takže pokud někdo chce žít úplně normální život, nezbývá mu nic jiného, než se odstěhovat. Z toho důvodu k nám přijíždějí na vysněný tzv. Západ, kde končí jako levná pracovní síla. A přitom jde často o lidi s vysokoškolským vzděláním. Znám paní uklízečku, která je bývalá architektka nebo inženýra s několika diplomy, co dělá na stavbě přidavače. Zpátky se vrátit nemůžou a tady je nikdo nechce,“ popisuje zpěvák.


Češi podle něj často zapomínají na to, že ještě nedávno byli východem a ne středem Evropy a jezdili na západ do Německa pracovat na stavby a uklízet. „Do toho naše povrchní společnost, která řeší hladomor v Africe, ale na lidi z Východu kouká skrz prsty. Vidí jenom podivná individua, co chlastají vodku. Lhostejnost naší společnosti k osudu těchto lidí mě překvapuje, třeba se po shlédnutí klipu nad tím někdo aspoň zamyslí,“ říká zpěvák.
Michal Pelant se chystá se svou kapelou na letní festivaly – například na Okoř se šťávou. Na pódiu Pelanta doprovodí excelentní kapela mezinárodního složení. Na kytaru Steve Walsh (Viktor Krauss, Erasure), na basu Jakub Vejnar (Muff, Aneta Langerová), na bicí Lukáš Pavlík (ex-Ewa Farna, Kamil Střihavka) a na perkuse a klávesy Adam Koller (Kollerband).

Podívejte se na klip Vodopády zde:

Foto: www.michalpelant.cz