Kamila Moučková pokřtila novou knihu Tylda autorů Richarda a Františka Pachmanových. Oba autoři, otec a syn, v rámci křtu přečetli několik ukázek z knihy, která je napsána podle skutečného příběhu Tyldy (matky Františka a babičky Richarda) a formou sondy do osudů jedné olomoucké rodiny vypráví o nelehkém období holocaustu.
Jedná se o román o lásce, naději, povaze, transportech, terezínském ghettu i o tom, co válka napáchala v srcích těch, kteří přežili. Kamila Moučková přečetla z obalu knihy zamyšlení o tom, kdy se vlastně člověk stává obětí a knihu si doslova zamilovala. Především kvůli obalu, protože fotografie Tyldy ze 30. let minulého století jí připomínala podobu její vlastní maminky. Dokonce si domů odnesla plakát s titulní stranou knihy.
Knižní novinka Tylda vznikla na základě skutečných událostí a zavádí čtenáře do období 2. světové války. Román je vyprávěn v několika časových rovinách, v současnosti i ve 30. a 40. letech 20. století. Rodina v té době žila v Olomouci a válka její osudy navždy změnila. Hlavní hrdinka Tylda je deportována do koncentračního tábora Terezín, její babička dokonce v Terezíně umírá a její matka Olga je během války zabita v Estonsku.
Co prožívá člověk pod tíhou dobových událostí, bez naděje na zdárné ukončení těchto utrpení a bez jakýchkoli informací o nejbližších, i o tom vypovídá román Tylda. Zároveň však vyprávění nepostrádá nadhled, humor, optimismus a víru ve shledání s rodinou. Novinku Tylda lze číst jako poutavý příběh nutící k zamyšlení, sondu do psychiky člověka v bezvýchodné situaci i jako poučení o temné části naší historie a přiblížení hrůz holocaustu.
Foto: www.pachman.cz