Uvažujete-li o očkování proti chřipce, pak máte nejvyšší čas. V lednu už je na něj pozdě

Chřipka je závažné onemocnění, kterým se každoročně nakazí statisíce obyvatel a tisíce z nich jejím následkům podlehnou. Češi však chřipku navzdory varovným statistikám podceňují a v průběhu chřipkové epidemie pak zbytečně čelí nemoci, a tím i riziku zdravotních komplikací, hospitalizaci v nemocnici, v krajním případě i smrti. Proti chřipce přitom existuje jednoduchá a účinná prevence – očkování. Právě nyní je na očkování proti chřipce ten nejvhodnější okamžik. Pokud jej plánujete, měli byste jej stihnout do konce roku. V lednu, kdy obvykle propuká chřipková epidemie, na něj už bude pozdě. Zdravotní pojišťovny na očkování proti chřipce přispívají v rámci svých preventivních programů. Rizikové skupiny obyvatel ho pak mají zcela zdarma.

MUDr. Martina Havlíčková_SZU

Chřipka se vzhledem k podobným projevům často mylně zaměňuje s běžným nachlazením, což přispívá ke zlehčování jejího nebezpečí. Chřipka je však ve srovnání s nachlazením vysoce infekční, má těžší průběh, nese větší rizika dalších komplikací a rovněž návrat k plnému zdraví trvá u chřipky obvykle mnohem déle.

„Preventivní očkování proti chřipce dokáže výrazně snížit počty nemocných i zemřelých v souvislosti s každoroční chřipkovou epidemií. Ta naši zemi postihuje v chladných měsících roku, většinou mezi prosincem a březnem. Ideálním termínem pro očkování proti chřipce tak představuje období mezi říjnem a listopadem. Očkovat se lze i později, ale je potřeba vzít v úvahu, že ochrana nastupuje zhruba 14 dní po aplikaci očkovací látky,“ říká MUDr. Martina Havlíčková (na snímku), vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Státního zdravotního ústavu.

Očkování pomáhá všem věkovým skupinám, výrazně u nich snižuje výskyt onemocnění chřipkou i počet návštěv u lékaře. U zdravých dospělých až v 70 procentech zabrání onemocnění, u starších osob snižuje potřebu hospitalizace pro pneumonii a chřipku o 30–70 procent a riziko úmrtí až o 80 procent. Očkování proti chřipce není povinné, vzhledem k poskytovaným benefitům se však důrazně doporučuje, a to zejména rizikové skupině obyvatel (chronicky nemocní pacienti jakéhokoliv věku, např. diabetici, kardiaci, astmatici, lidé s onemocněním ledvin apod., dále osoby starší 65 let, osoby v kontaktu s rizikovými pacienty). Rizikoví pacienti mají očkování včetně aplikace plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění, ostatním na něj přispívá většina zdravotních pojišťoven v rámci svých benefitních programů: Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nabízí příspěvek až 150 korun na očkování proti chřipce všem svým klientům v rámci preventivního programu Klub pevného zdraví. Příspěvek lze použít na očkovací látku a jakoukoli dávku z očkovacího schématu.

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra (ZPMV ČR) poskytuje příspěvek až do výše 500 korun na očkování proti chřipce všem svým pojištěncům v rámci preventivního programu očkování. Lze ho využít na vakcínu i její aplikaci. Každý rodič (pojištěnec ZP MV ČR) může svůj nevyčerpaný příspěvek z tohoto programu postoupit svému dítěti (pojištěnci ZP MV ČR) na jeho očkování.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) poskytuje příspěvek až 1 500 korun na očkování proti chřipce dětem do 18 let a dospělým nad 19 let až 1 000 korun v rámci preventivního balíčku Očkování. Pojišťovna proplácí vakcínu, nikoli její aplikaci.

Vojenská zdravotní pojišťovna (VOZP) poskytuje příspěvek na očkování proti chřipce v rámci svého preventivního programu Zdraví. Příspěvek se proplácí dospělým od 18 let věku až do výše 500 korun a dětem do 18 let až do výše 1 000 korun. Nelze ho využít na doplatek částečně hrazené vakcíny.

Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) poskytuje příspěvek 300 korun na očkování proti chřipce svým klientům v rámci kreditního systému »Moje bonusy« ve Vitakartě. Příspěvkem lze pokrýt cenu vakcíny i její aplikaci.

Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna (RBP ZP) poskytuje svým klientům příspěvek až 1 000 Kč na očkování v rámci Balíčku prevence a Podbalíčku očkování.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (ZP ŠKODA) poskytuje svým klientům příspěvek až 400 korun na očkování proti chřipce v rámci svých Zdravotních programů 2018.

Očkování krok za krokem

Zjistěte si včas u svého praktického lékaře, zda vakcínou proti chřipce disponuje. Pokud ano, rovnou se domluvte na konkrétním termínu. Pokud ne, buď ji může lékař doobjednat, nebo navštivte nejbližší očkovací centrum. Samotné očkování se provádí do ramene. Po aplikaci vakcíny se doporučuje počkat v čekárně asi dvacet minut kvůli případné nežádoucí reakci. Pokud nepatříte mezi pacienty, kteří mají očkování proti chřipce hrazené z veřejného zdravotního pojištění, nezapomeňte si nechat vystavit doklad za nákup a aplikaci vakcíny, které budete potřebovat k pozdějšímu proplacení pojišťovnou.

 

Foto: Státní zdravotní ústav