Unikátní sběratelská série mincí je tu! Už máte doma keltskou duhovku, první minci na našem území?

Česká mincovna přichází s novou sběratelskou sérií nazvanou Historie ražby mincí, která se zaměřuje především na malé sběratele. Jako první představí repliku keltské duhovky, s kterou nás zavede do časů, kdy ve střední Evropě žili starověcí Keltové. Celý sběratelský cyklus je dílem spisovatelky a ilustrátorky Lucie Seifertové.

historie_minci_info_obrazek

V dalších emisích se můžeme těšit na denár v krutém středověku, pražský groš z bohatého království, florén – první českou zlatou minci, tolar – stříbrňák, který dobyl Ameriku, grešli v boji za Marii Terezii a korunu ze starého mocnářství ve zmatku moderní doby. „Česká mincovna spolu s Českou numismatickou společností představuje naučnou formou klíčové mezníky mincovnictví na našem území. Sběratelská sada chce oslovit mladší generaci nadšenců o sběratelství,“ uvádí Jaroslav Černý z České mincovny.

Replika duhovky, která je vsazena do prostorového leporela, je vyrobena z pozlaceného stříbra. Lucie Seifertová, kterou známe jako autorku knižní i televizní verze projektu Dějiny udatného českého národa, s humorem a nadsázkou představuje řadu zajímavostí o Keltech. Keltové vášnivě milovali boj, bohy, šperky, obchodování a hlavně zlato. Není proto divu, že si začali razit své vlastní mince – statéry, lidově nazývané duhovky, které jsou nejstaršími mincemi nalezenými na našem území.

historie minci_info_text_obrazek

Duhovka váží 10 g, její průměr je 15 mm a repliku spolu s leporelem si můžete zakoupit za 990 korun. K dispozici je také sběratelský box pro všech sedm emisí. Jednotlivé ražby nejsou limitovány počtem kusů.

Západní a jižní Čechy byly v 6. a 5. století obývány Keltskými kmeny, zvanými Bójové, odtud pravděpodobně pochází i název Bohemia – Boiohaemum. Keltové byli Římany uznávány pro své bojové umění, které bylo velmi netradiční. Postavili se čelem k nepřátelům a svým křikem a zjevem vzbuzovali zděšení. Řekové si je najímali jako žoldáky a platili jim zlatými mincemi, které se stali brzy velmi oblíbené, a proto vznikly první keltské mince – statéry. Keltové si pak mince zakopávali pod zem. Když je pak po stovkách let lidé nacházeli po dešti, který odhrnul hlínu a mince se leskly, uvěřili, že je přinesla duha, odtud název – duhovky.

Více infa: www.ceskamincovna.cz

O České mincovně

Česká mincovna sídlící v Jablonci nad Nisou je tradičním českým výrobcem a prodejcem pamětních mincí a medailí již 25 let. Navázala tak na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy a Slezska. Po celou dobu své existence je výhradním dodavatelem oběžných a pamětních mincí pro potřeby České národní banky. Je jedinou tuzemskou mincovnou oprávněnou razit mince pro centrální banku. Razí vlastní emise pamětních medailí, replik historických mincí, žetonů a zabývá se také spořením do zlata. Česká mincovna bude vyrábět 130 kg zlatou minci, která se stane druhou největší svého druhu na celém světě! Jedná se o zlatou 100 000 000 Kč minci, která bude vydána ke 100 letům česko-slovenské koruny.

Foto: www.ceskamincovna.cz