Smaltovna Sfinx: Z festivalového experimentu největší českobudějovický klub

V pátek 23. října otevřel své brány nový kulturní klub Smaltovna Sfinx, nejnovější přírůstek na českobudějovické scéně. Poprvé byl do provozu uveden jako jedna ze scén letošního Budějovického Majálesu a nyní se stává samostatným klubem s vlastní dramaturgií. Za otevřením stojí organizační tým Budějovického Majálesu ve spolupráci se spolkem Piána na ulici a městskými projekty BU2R. Smaltovna Sfinx je součástí projektu Kulturní jádra BU2R, v rámci kterého se letos otevřely kulturní prostory na náplavce v Ústí nad Labem a v kolínské vodárně.

Smaltovna SFINX_foto_Archiv BU2R
Historie nově otevřeného klubu Smaltovna Sfinx začala v letošním roce, když se organizátoři Budějovického Majálesu rozhodli oživit opuštěný industriální prostor po vzoru pop-up klubů v zahraničí. Známý tradiční budějovický podnik Sfinx ukončil po 111 letech výrobu již v roce 2005. Opuštěná tovární hala bývalé smaltovny Sfinx se letos během Majálesu na týden otevřela pro veřejnost, což se setkalo s velkými ohlasy. Organizátoři se proto rozhodli klub otevřít na stálo a to jako další prostor v rámci projektu Kulturní jádra BU2R, za kterým stojí pražská iniciativa Piána na ulici spolu s městskými projekty BU2R.

Smaltovna SFINX_budova_foto_Archiv BU2R
Smaltovna Sfinx má rozlohu 400 m2 poskytující spolu s rozlehlým nádvořím kapacitu pro více než 500 osob, čímž se stává hned za kulturními domy největší scénou v Českých Budějovicích. Prostor nabízí multifunkční využití pro koncerty i pro divadelní představení. „Chceme, aby Sfinx nabídl útočiště jak naší vlastní dramaturgii, tak i dalším pro Budějovice zajímavým akcím, které zatím jen stěží hledají odpovídající prostor,“ říká jedna z iniciátorek Lucie Bílková.

Smaltovna SFINX_2_foto_Archiv BU2R
V následujících týdnech rozezní zdi klubu již 7. listopadu tradiční Retroparty, 13. 11. Therapy Session – největší drum’n’bassová akce na jihu Čech a 4. prosince vystoupí skupina Tata Bojs se svou novou deskou. „Rozjezd klubu začínáme zatím jen na pár událostech, intenzitu programu chceme postupně zvyšovat. Divadelní sezónu odstartujeme hned, jak budeme mít jistotu, že nám herci a diváci při představení nezmrznou,“ vysvětluje Bílková.

Smaltovna SFINX_1_foto_Archiv BU2R
Smaltovna Sfinx je již třetím prostorem, který se v letošním roce otevřel v rámci projektu Kulturní jádra BU2R. „Zájem o naše aktivity přicházející ze všech regionů nás přivedl na myšlenku soustředit se na propracovanější podporu vybraných měst. Chceme pomoci šikovným lidem, kteří chtějí ve svém městě oživit kulturní život a realizovat vlastní nápady a projekty,” říká k projektu Ondřej Kobza, zakladatel spolku Piána na ulici a iniciátor projektu Kulturní jádra BU2R. Spolupráce s platformou BU2R, která dlouhodobě podporuje projekty rozvíjející městskou kulturu, tak byla logickým krokem. Společně zvolili města Ústí nad Labem, České Budějovice a Kolín, kde projekt Kulturní jádra BU2R letos odstartoval. „Cítíme, že je v těchto městech velký potenciál. Jsou zde aktivní lidé, kteří potřebují jenom trochu pomoci při rozvoji vlastních projektů a aktivit nebo na ně získat finance,“ komentuje výběr měst Jakub Stránský z BU2R.

Smaltovna SFINX_3_foto_Archiv BU2R
Projekt se nezaměřuje pouze na první tři vybraná města, jeho dosah je mnohem větší. Pro aktivní jedince a kulturní aktivisty z celé České republiky se připravuje přehledný manuál plný praktických rad, tipů a triků, zajímavých nápadů či případových studií, jak a kudy se pustit do oživení svého města. Bude dostupný na www.kuturnijadra.cz. „Doufáme, že tak vzniknou podobné inspirace pro další města a že pravidelně doplňovaný manuál pomůže i těm, kterým se nebudeme moci věnovat tak intenzivně. Naše zkušenosti bychom rádi využili k motivaci a podpoře těch, kteří si své sny teprve plnit chtějí,“ popisuje plány Kobza.

Foto: Smaltovna Sfinx

FB_post_Mysmas