Roztoči domácího prachu jsou drobní živočichové třídy pavoukovců o velikosti menší než 1 mm, kteří se běžně nacházejí v domácnostech, zejména v matracích, čalounění, kobercích nebo plyšových hračkách. Alergie na roztoče domácího prachu si drží 4. místo v žebříčku počtu pacientů, i nadále se vyvíjí a počet alergiků stále roste. V Evropě žije 150 milionů lidí alergických na roztoče domácího prachu, kteří jsou hlavní příčinou alergií, navíc dokáží výrazně zhoršovat příznaky u astmatiků.
Roztoči žijí v matracích, kde vyprodukují až 40 milionů výkalů za den
V každé matraci se nachází průměrně dva miliony roztočů. Se změnami životního stylu, jako jsou ústřední topení, utěsněná okna, časté koupání a termální izolace, se naše domovy čím dál více zahřívají a narůstá v nich též vlhkost vzduchu – což je přesně takové prostředí, které roztoči potřebují. Vyhovuje jim vlhkost mezi 60 a 70 procent a teplota 20 – 25 stupňů, tím pádem se jim daří v místech, jejichž vlhkost i teplota je udržována lidským tělem, které jim zároveň zajišťuje i potravu – roztoči se totiž živí odumřelými buňkami lidské kůže.
Během dne jsou roztoči ukrytí hluboko uvnitř matrace, na povrch vylézají až v noci, kdy jim přítomnost spícího člověka zajišťuje potřebnou potravu. Každý z nás denně vyprodukuje 1,5 gramu odumřelých kožních buněk, které zvládnou nasytit milion roztočů najednou.
Život roztočů není dlouhý, dožívají se pouze 2 až 3 měsíců, nicméně samičky během života stihnou naklást až 80 vajíček, takže jejich počet neustále narůstá. Během vývoje roztoče dojde několikrát k tomu, že svlékne svoji larvu, každý roztoč navíc vyprodukuje asi 20 výkalů za den, což se při počtu dvou milionů roztočů rovná 40 milionům výkalů denně, které zůstávají v matraci.
Roztoči sice nekoušou ani nebodají, ale jejich výkaly a opuštěné schránky obsahují bílkoviny, které mohou u citlivých osob vyvolat alergické reakce v podobě ucpaného nosu, kýchání, vyrážek, sekretu z nosu, zánětu spojivek, astmatu nebo atopického ekzému. Může se jednat i o velmi vážné příznaky, v případě astmatiků může dojít k závažnému zhoršení jejich stavu a záchvatů.
S roztoči lze účinně bojovat
Roztoči špatně snáší chladnější teplotu, suchý vzduch a světlo. Nezapomínejte tedy každý den větrat alespoň po dobu deseti minut, a to především v chladnější, suché dny. Ložnici nepřetápějte, ani v ní nesušte prádlo, udržujte vlhkost pod 60 procent. Pokud trpíte na alergie, omezte počet textilií v domácnosti, zejména co se týče koberců, čalouněného nábytku a závěsů. Nelpěte na starých matracích, po deseti letech je vyměňte.
I při dodržení všech těchto zásad je ale obtížné zničit všechny roztoče, co se zabydleli v naší matraci, protože pokud na ní zrovna neležíme, budou se tito živočichové stahovat do jejího středu, kam je obtížné dosáhnout. Je proto ideální mít po ruce přípravek, který roztoče vyláká na povrch matrace, kde je spolu s prostěradlem můžete vyprat v horké vodě a tak i zničit. Přípravek ExAller má stejné komunikační vlastnosti jako feromony roztočů, proto je přitáhne přesně tam, kde je třeba.
Produktový tip:
Mechanismus účinku přípravku ExAller je založen na vědeckých poznatcích o vlastnostech a chování roztočů. Přípravek proti roztočům ExAller obsahuje přírodní, netoxické rostlinné extrakty, které napodobují feromony, jejichž prostřednictvím roztoči komunikují. Roztoči jsou vylákáni z hloubky matrace nebo čalounění do látky, na niž byl přípravek nastříkán a kterou je ošetřovaný povrch zakryt. Roztočů se pak jednoduše zbavíte vypráním v pračce. ExAller je zdravotnický prostředek, který zmírňuje a chrání před alergickými příznaky způsobenými roztoči domácího prachu.
Snížením množství roztočů a alergenů, které produkují, se snižuje výskyt alergických příznaků.
Rychlé a trvalé výsledky:
účinně ulevuje od příznaků alergie
99 procent roztočů zničeno po třech aplikacích
Vědecky a klinicky prověřeno
Netoxický: stoprocentně přírodní složení bez pesticidů
S vědeckým základem: sedm let výzkumu & vývoje
Bezpečný: žádné známé vedlejší účinky
Multifunkční: matrace, polštáře, plyšové hračky, koberce
Foto: ExAller