Zažijte, jak vnímají svět nevidomí. Seznamte se s historií zámku ve Žďáru nad Sázavou skrze všechny smysly

Jak vnímají svět nevidomí? Jaké to je, když se musíte spolehnout na jinou osobu a své další smysly? Návštěvníci prohlídek s názvem Muzeum na dosah to zjistí 17. listopadu od 10 do 17 hodin ve žďárském Muzeu nové generace.

TZ_Zažijte, jak vnímají svět nevidomí. Seznamte se s historií zámku ve Žďáru nad Sázavou skrze všechny smysly (3)

„Nevidomí vnímají svět jinak než ostatní. A proto chceme, aby vidící poznali, jaký ten jejich svět je. Návštěvníkům zavážeme oči a na dva návštěvníky připadne jeden člověk, který je bude provázet. Každá skupinka bude mít svého průvodce. Návštěvníci tak netradičním způsobem poznají bohatou historii a umění bývalého žďárského kláštera i Muzeum nové generace,“ říká Magda Smejkalová z pedagogického oddělení zámku ve Žďáru nad Sázavou.

TZ_Zažijte, jak vnímají svět nevidomí. Seznamte se s historií zámku ve Žďáru nad Sázavou skrze všechny smysly (2)

Pejsci, lidé na vozíčku i nevidomí vítáni

Prohlídky, které se konají už podruhé, nejsou určené pouze pro vidomé. „Tento program pořádáme i pro nevidomé. Proto mohou dorazit i oni, aby se setkali například se samotným géniem Santinim. A co je důležité, aby nezapomněli své pejsky. Ty máme v muzeu velmi rádi,“ doplňuje Smejkalová.

Zavřete oči a zapojíte hmat, chuť, čich i sluch

Kromě prohlídky muzea čekají na zájemce i další aktivity. „Stále se šátkem na očích se mohou lidé těšit na stezku bosou nohou, poznávání skrze čich a chuť nebo na modelování různých tvarů – vše naslepo. Věříme, že si návštěvníci odnesou netradiční zážitek a lépe porozumí světu nevidomých,“ říká marketingová ředitelka zámku ve Žďáru nad Sázavou Lucie Herberová.

TZ_Zažijte, jak vnímají svět nevidomí. Seznamte se s historií zámku ve Žďáru nad Sázavou skrze všechny smysly (1)

Foto: www.zamekzdar.cz