Narození dítěte je jedním z nejšťastnějších okamžiků v životě. Porod je současně i jedinečná chvíle, kdy je možné odebrat pupečníkovou krev – krev, která může v budoucnu zachránit život vašemu dítěti nebo jeho sourozenci. Za odběr pupečníkové krve se v porodnici platí. Maminkám, které chtějí této možnosti využít, přispívá na odběr pupečníkové krve Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR).
Pupečníková krev je krev novorozence, která zůstává v placentě po přerušení pupečníku. Je podobně jako kostní dřeň cenným zdrojem tzv. zárodečných buněk, jež se v průběhu let staly významnou nadějí při léčbě mnohých onemocnění – Alzheimerovy choroby, cukrovky, onemocnění srdce, onemocnění jater, Parkinsonovy choroby, akutní leukemie a řady dalších. Zárodečné buňky jsou výjimečné v tom, že se dokáží včlenit do jakéhokoliv orgánu či tkáně a zajistit jeho náhradu. Jde o mladé buňky (krev patří původem plodu, ne matce), nejsou tedy ještě zatížené životním stylem a dalšími vlivy okolního prostředí. Štěp je většinou navíc okamžitě připraven k použití.
O odběru pupečníkové krve si každá žena rozhoduje sama, nicméně rozhodnout se musí v dostatečném předstihu už v průběhu těhotenství. Nejde totiž o standardní zákrok, který by prováděla každá porodnice v zemi. V současnosti mají maminky na výběr z celkem 35 porodnic. Na zvážení maminky je i to, jak se s pupečníkovou krví naloží. Buď si ji může nechat pro vlastní potřebu, nebo ji daruje. Pokud s odběrem vůbec nesouhlasí, končí pupečníková krev jako biologický odpad. „Pokud se maminka rozhodne uchovat pupečníkovou krev svého novorozeného děťátka, může požádat o příspěvek svou zdravotní pojišťovnu. Např. ZP MV ČR v rámci svého fondu prevence přispívá novopečeným maminkám na odběr částkou 500 Kč,“ říká tisková mluvčí ZP MV ČR Hana Kadečková (na snímku).
Odběr je bezbolestný a nepředstavuje žádné riziko ani pro matku, ani pro narozené dítě. Probíhá totiž až po porodu dítěte a přestřihnutí pupečníku. Průměrné množství krve odebrané z placenty se pohybuje kolem 90 ml. Čím větší množství krve se odebere, tím větší počet zárodečných buněk lze uchovat. Odebrané vzorky se následně skladují v tekutém dusíku při teplotě –196 °C v biologických kontejnerech a lze je tak uchovávat desetiletí.
Celková částka za odběr pupečníkové krve se pohybuje kolem 20 tisíc korun, závisí však na konkrétní bance, která odběr zprostředkuje a následně krev uchovává. Další poplatky (kolem 2 tisíc korun za rok) plynou ze skladování odebraných kmenových buněk. Tyto poplatky platíte v případě vlastního využití, kdy si pupečníkovou krev uchováváte do budoucna pro případ, že by vaše dítě či jeho sourozenec onemocnělo. Rozhodne-li se maminka pro dárcovství, nic neplatí, ale také není nijak finančně kompenzována. Odebraný štěp však může vážně nemocnému pacientovi zachránit život. Dárcovství u nás zajišťuje Banka pupečníkové krve, která v současnosti disponuje 4 200 štěpy. Pro srovnání v registru USA je to více než 100 tisíc štěpů.
Foto: ZP MV ČR